Plastiksiz Bir Dünya Mümkün Mü? Pet Şişeler Out, Yenilebilir Su Kapsülleri In!

Bilindiği gibi günümüzde ‘Plastik Çağı ’ yaşanıyor. Fakat doğa artık bu geri dönüşümü çok uzun süren ve bazı dönüşümsüz zararlı plastikleri kaldıramıyor! Zararlı diyoruz çünkü; plastiklerin ana kaynağı ham petrol ve kömür gibi yenilenemeyen kaynaklardır.

Tahminlere göre, tüm dünyada her yıl 12 milyon ton plastik denizlere karışıyor ve su içtiğimiz pet şişelerin %80’i geri dönüştürülmüyor. Bir başka tahmine göre, son 65 yılda üretilmiş toplam plastik materyal miktarı 83 milyar ton(!). 1 adet plastik şişe veya plastik kabın doğada geri dönüşümü 700 yıl sürüyor. Üstelik, sadece 1 adet üretimi için atmosfere 100g CO2 salınıyor. Tüm bu bilgilere göz attığımızda ‘Plastik Çağı’ hayatımıza kolaylıklar sağladığı gibi dünyamıza büyük zararlar verdiği ortada.
Hal böyle olunca, devreye ‘Ooho!’ nun Yenilebilir Su Kapsülleri giriyor.

Nedir Bu Yenilebilir Su Kapsülleri?

Skipping Rocks Lab.’da %100 bitki ve deniz yosunundan üretilen, tıpkı bir parça meyve gibi doğada 4-6 haftada biyolojik olarak çözülebilen, yenilebilir, aromalandırılabilir ve renklendirilebilir, bir pet şişesine göre 9 kat daha az enerji ve 5 kat daha az CO2 anlamına gelen bu kapsüller, ilk olarak İngiltere’de kullanılmaya başlandı ve şişelenmiş su pazarının yaklaşık %30’unu oluşturuyor. Ayrıca, maliyeti plastik şişelere göre çok daha ucuz! Tüm bunların üzerine son derece önemli bir görevi olduğunu bir kez daha hatırlatalım; plastik kirliliğiyle savaşa destek. Üstelik bu çevreci ve hijyenik kapsüllerden kendiniz de yapabilirsiniz!
Teknik olarak kahverengi yosun ve kalsiyum klorürden oluştuğu için dışındaki jel yüzeyi kolayca oluşturmak mümkün.

İşte yapılışını görebileceğiniz bir video;

KAYNAK

http://www.skippingrockslab.com/ooho!.html

https://www.independent.co.uk