Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

IoT, İngilizce tanımı “Internet of Things” olan ve Türkçe’ye “Nesnelerin İnterneti” olarak geçen kelimedir. Günlük yaşantımızda kullanılan ev eşyalarına ve diğer aletlere eklenen Wi-Fi teknolojisi sayesinde nesneler ile iletişim kurulabilmesini sağlar. Son birkaç yılda, IoT 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden biri haline gelmiştir. Artık mutfak aletleri, arabalar, termostatlar, bebek monitörleri ve diğer ev aletleri cihazlar aracılığıyla internete bağlanabildiğimize göre insanlar ve aletler arasında kesintisiz iletişim mümkündür.

Düşük maliyetli bilgi işlem, bulut, büyük veri, analitik ve mobil teknolojiler sayesinde fiziksel kullanım için olan eşyalar, insan müdahalesi olmadan veri paylaşabilmekte ve toplayabilmektedir. Bu hiper bağlantılı dünyada dijital sistemler, birbirine bağlı materyaller arasındaki her etkileşimi kaydedebilir, izleyebilir ve ayarlayabilir. IoT teknolojisi sayesinde fiziksel dünyanın dijital dünya ile birleşmesine tanıklık etmiş oluyoruz.

Nesnelerin İnternetine Işık Tutan Gelişmeler

Nesnelerin interneti fikri uzun süredir varlığını sürdürmektedir. Bazı farklı teknolojilerdeki son gelişmelerin bir kısmı IoT’i pratik hale getirmiştir. Nesnelerin internetine ışık tutan teknolojiler şunlardır;

Düşük maliyetli güç sensörlerine kolay erişim.

Günümüzde uygun fiyatta ve kaliteli olan güç sensörlerine kolay erişimin olması, sensörlerin ekleneceği cihazın çok önemli olmasına gerek duymuyor. Eğer sensörlere erişim pahalı olsaydı çamaşır makinelerine internet teknolojilerini eklemek diğer teknolojiler dururken pek mantıklı olmayacaktı.

Bağlanabilirlik

İnternet için var olan ağ protokolleri, sensörlerin bulut teknolojisine ve diğer aletlere veri transferi için bağlanmasını kolaylaştırmıştır.

Bulut bilgi işlem platformları

Bulut platformlarının kullanılabilirliğindeki artış, hem işletmelerin hem de tüketicilerin, hepsini yönetmek zorunda kalmadan ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları altyapıya erişmelerini sağlamaktadır.

Makine öğrenimi ve analitik

Makine öğrenimi ve analitikteki ilerlemelerin yanı sıra, bulutta saklanan çeşitli ve büyük miktarlarda verilere erişimle birlikte, işletmeler daha hızlı ve daha kolay bir şekilde ön bilgi toplayabilir. Bu yardımcı teknolojilerin ortaya çıkması IoT sınırlarını zorlamaya devam ediyor ve IoT tarafından üretilen veriler de bu teknolojileri besliyor.

Yapay Zeka

Sinir ağlarındaki gelişmeler, IoT cihazlarına doğal dil işleme teknolojisini (NLP) getirmiştir. Yapay zekaya eklenen insanlarla konuşarak iletişime geçme yetisi, aletleri ev kullanımı için daha efektif ve uygun hale getirmiştir.

Endüstriyel IoT Nedir?

Nesnelerin interneti teknolojisinin sanayi alanında kullanılmasına Endüstriyel IoT (Industrial Internet of Things) denmektedir. Kısaltması ise “IIoT” şeklinde yapılmaktadır. IIoT özellikle bulut teknolojilerini kullanan sensörlerin ve cihazların enstrümantasyonu ve kontrolü ile ilgili olarak, endüstriyel ortamlarda IoT teknolojisinin uygulanmasını ifade eder. Son zamanlarda, endüstriler kablosuz otomasyon ve kontrol elde etmek için makineden makineye iletişim (M2M) kullanmışlardır. Ancak, bulut teknolojisi, analitik ve makine öğrenimi gibi yardımcı teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte endüstriler yeni bir otomasyon katmanı elde edebilir. Bununla birlikte yeni gelir ve iş modelleri oluşturabilir. IIoT bazen sanayi devriminin dördüncü dalgası veya endüstri 4.0 olarak adlandırılmaktadır. Endüstriyel IoT aşağıdaki alanlarda katkı sağlamak için gelecek yıllarda çok daha etkin olacaktır;

  • Akıllı üretim
  • Önleyici ve öngörücü bakım
  • Akıllı güç şebekeleri
  • Akıllı şehirler
  • Bağlı ve akıllı lojistik
  • Akıllı dijital tedarik zincirleri

IoT Uygulamaları Nelerdir?

Iot uygulamaları, yakalanan IoT sensör verilerini kullanıcılarına gösterge tabloları aracılığıyla analiz edebilen ve sunabilen önceden hazırlanmış bir hizmet olarak yazılım (Software as a Service – SaaS) uygulamalarıdır.

Iot uygulamaları, buluttaki büyük miktarda bağlı sensör verilerini analiz etmek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Gerçek zamanlı IoT panoları ve uyarıları kullanarak, anahtar performans göstergelerine, arızalar arasındaki ortalama süre istatistiklerine ve diğer bilgilere görünürlük kazandırır. Makine öğrenimi tabanlı algoritmalar, ekipman anomalilerini belirleyebilir ve kullanıcılara uyarı gönderebilir. Hatta otomatik düzeltmeler yapabilir veya pro-aktif önlemlerin alınması için tetikleyici de olabilir.

En Popüler IoT Uygulamaları

IoT teknolojileri cihazlar arasında bağlantı kurulmasını sağlayarak günlük hayatta ve endüstriyel alanda pek faydalı olmaktadır. En popüler kullanım şekilleri nelerdir ve faydaları nelerdir?

Makine ve ürün kalitesi izleme yoluyla üretimde verimlilik yaratma

Makineler, gerekli toleranslarda performans gösterdiğinden emin olmak için sürekli olarak izlenebilir ve analiz edilebilir. Ürünler, kalite kusurlarını tanımlamak ve geliştirmek için gerçek zamanlı olarak izlenebilmektedir.

İnsan sağlığı analizlerini ve çevre koşullarını izlemek için giyilebilir ürünler kullanma

Giyilebilir cihazlar, insanların kendi sağlıklarını daha iyi anlamalarını ve doktorların hastaları uzaktan izlemelerini sağlar. Bu teknoloji aynı zamanda tehlikeli koşullarda çalışan işçiler için özellikle kullanılır. Şirketler çalışanlarının, sağlık ve güvenliğini izlemek için bu teknolojileden faydalanabilir.

Mevcut süreçlerde verimlilik ve yeni olanaklar

Filo yönetiminde verimliliği ve güvenliği artırmak için IoT kullanılır. Şirketler verimliliği artırmak adına gerçek zamanlı olarak kamyon yönlendirmek ve izlemek için nesnelerin interneti teknolojisi kullanılabilir.

İş Süreçlerinin Değişimi

Uzak makinelerin durumunu izlemek, önleyici bakım ve servis çağrılarını tetiklemek için IoT aygıtları kullanılır. Makineleri uzaktan izleme yeteneği, satın alınan ürünlerin uzaktan kontrol edilmesini sağlayarak digital servis anlamında yeni iş olanakları doğurmaktadır.

Kaynak

https://www.oracle.com/tr/internet-of-things/what-is-iot.html