MR (Manyetik Rezonans) Cihazları Nedir ve Nasıl Çalışır?

aestivamri2

Manyetik rezonans (MR) canlıların iç yapısını görüntüleme ve iç hastalıklarındaki sorunları daha kolay bulmak için günümüzde kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Hastaların bir kaç dakika hareketsiz kalmaktan başka rahatsızlık vermeyen bu cihazın bir diğer avantajı da X- ışınlarının kullanılmamasıdır. Genelde bu işlem MR olarak bilinir ama aslında nükleer manyetik rezonans görüntülemedir.

Peki  MRI cihazı nasıl çalışır?

Cihaz vücudumuzdaki yumuşak dokuların görüntülerini elde etmek için hidrojen atomlarını tarar. Bu atomları bulmak için o taranacak bölgeye yüksek manyetik alan uygulanır. Manyetik alanların oluşturduğu radyo dalgalarını hidrojen atomlarını uyarır ve hidrojen atomları enerji salmaya başlar salınan enerji cihaz tarafından algılanıp görüntüye aktarılır.

MR cihazlarının kullanımı genellikle yumuşak doku görüntülenmesinde kullanılır: Beyin ve omurilik hastalıkları, kas iskelet sistemi, menisküs ve bel fıtığı gibi rahatsızlıklarda sıkça kullanılır. Bu cihazların bu güne dek canlı organizmalara zararı kanıtlanmamıştır ve buna gebelerde dahildir ama ilk üç ayda anne karnında organ gelişimi olduğu için MR önerilmez. Ayrıca kalıcı dövme sahipleri,kalp pili bulunan hastalar, metal protez, göz içinde yabancı cisim bulunan hastalara da MR önerilmez.

Cihaz dört ana hattan meydana gelir

  1. Süper iletken mıknatıs: Niyobyum ve titanyum elementlerinin meydana getirdiği alaşım süper iletkenlik özelliği gösterir ve güçlü bir manyetik alan oluşturur.
  2. Soğutma sistemi: mıknatısların meydana çıkardığı yüksek ısıların cihazdan uzaklaştırılması gerekir ve bunu genellikle sıvı helyum ile yapılır.
  3. Manyetik gradyan sarmalları: süper iletken mıknatısların oluşturduğu manyetik alanlara paralel olarak bu sistem ile canlı organizmanın farklı düzlemlerde görüntülenmesi sağlanır.
  4. Radyo frekans verici: burada hidrojen atomlarının enerji saldığı sırada yakalanması ve görüntü olarak aktarılması sağlanır.

KAYNAK:

Manyetik Rezonans Görüntüleme Nasıl Çalışır? Çeviri: Murat Yıldırım
https://en.wikipedia.org/wiki/Magnetic_resonance_imaging