Magnezyum piller li-ion pillere göre daha güvenli ve verimli olabilir

magnezyum-piller

Bilim insanları, patlamadan daha fazla güç depolayabilen pillere doğru ilerliyorlar.

Daha güvenli, yoğun enerji veren katı-hal şarj edilebilir piller için henüz çok erken. Ancak Joint Center for Energy Storage Research’teki araştırmacılar daha fazla yük kapasitesine sahip, yanmayan pil yapımı konusunda iyi bir ilerleme sağlayacak bir hızlı magnezyum-iyon katı-hal iletkeni keşfetti.

Piyasada satılan günümüzdeki pillerde, bir sıvı elektrolit, elektrik yükünü katot ve anot arasında ileri ve geri yönlerde taşıyor. Keşfin yapıldığı Berkeley Lab’a göre, patlamaya neden olan kısım da tam olarak burası. Ekip li-ion pillerden daha çok yük tutabilen bir Mg pil üzerinde çalışmalarını yürütüyordu. Fakat elverişli bir sıvı elektrolit bulamadı. Laboratuvarın önde gelen isimlerinden olan kıdemli bilim insanı Gerbrand Cede, “Magnezyum oldukça yeni bir teknoloji ve iyi herhangi bir sıvı elektrolite sahip değil” diyor ve devam ediyor: “Biz de neden biraz daha ileri gidip bir katı-hal elektrolit yapmayalım diye düşündük.”

Bilim insanları, li-ion pillerde bulunan elektrolitlerle karşılaştırılabilir iyon hareketliliğine sahip magnezyum skandiyum selenür spinel üzerinde karar kıldılar. Araştırmacılar, yeni katı elektrolitin hareketliliğine ilişkin bilgisayar kaynakları ve deneysel doğrulama sağlayan MIT ve Argonne’den bilim insanlarını da barındırıyordu.

Kaynak:

http://www.bilim.org/magnezyum-piller-lityum-pillere-gore-daha-guvenli-ve-verimli-olabilir/