Kompozit Malzeme Nedir? Özellikleri Neler?

Kompozit Malzeme Nedir

Kompozit kelimesini son dönemde çok daha fazla duymaya başladık. Genellikle otomotiv sektöründe karşımıza sıklıkla çıkan bir tabir. Dünya üzerinde ülkelerin kompozit malzeme kullanım oranları incelediğinde gelişmiş ülkelerin her zaman yüksek seviyede bu malzeme türünü tercih ettiğini görebiliyoruz.

Malzeme birimine göre bir ülkede kişi başına düşen kompozit kullanım miktarı o ülkenin gelişmişlik düzeyi hakkında net bilgiler verebilir. Ülkemiz kompozit malzemelerin kullanımı aşamasında oldukça geride. Gelişmiş ülkelerin bizden 10 kat daha fazla kullandığını görebiliyoruz. Ancak son dönemde yapılan atılımlar ile birlikte bu oran hızlı bir şekilde küçülüyor.

Kompozit Malzeme Nedir?

Ülkelerin gelişmişlik düzeyi hakkında bilgiler sunabilecek kadar önemli görülen kompozit malzemenin ne olduğunu merak etmeniz son derece doğal. İki ya da daha fazla maddenin en iyi özelliklerini bir araya getirerek ortaya çıkan yeni malzemeler kısaca kompozit malzeme olarak isimlendirilmektedir. Ortaya çıkan malzeme tamamen yenidir ve farklı bir malzemedir. Birleşimde kullanılan malzemelerin tüm özelliklerini bünyesinde barındırmaz. Birçok farklı malzemenin karşımı yapılarak kompozit malzemeler üretilebilmektedir.

Kompozit Malzeme Nedir

Kompozit Malzemenin Özellikleri Neler?

Kompozit malzemelerin farklı malzemelerden oluşuyor olması net bir şekilde özelliklerinden bahsetmeyi zor hale getirmektedir. Ancak genel olarak kompozit malzemeler malzemede birçok farklı sektörde ihtiyaç duyulan özelliklerin ortaya çıkması amacıyla üretilmektedir.

Kompozit malzemeler genellikle yüksek mukavemet, yüksek spesifik dayanım, iyi seviyede kırılma direnci, hafiflik, kolay bağlanabilme, karmaşık şekillerde üretilebilme, korozyon dayanımı, yanmazlık özelliği ve kalıplama dayanımı gibi avantajlar ortaya çıkarmaktadır.

Ortaya çıkardığı avantajların yanında yüksek maliyete sahip olması, belirlenmiş bir dizaynının olmayışı, birleştirici vida ve cıvata gibi malzemelerinin eksikliği, sıcaklık limitlerinin çok yüksek olmaması ya da düşük süneklilik gibi dezavantajları da yer almaktadır.

Kompozit Malzemenin Kullanım Alanları Neler?

Sahip olduğu avantajlar kompozit malzemelerin birçok farklı alanda kullanılmasına imkân tanımaktadır. Özellikle tekne imalatında sıklıkla kompozit malzemeye yer verilir. Spor ekipmanlarının üretiminde de kompozit malzeme kullanımı son derece yoğundur. Otomotiv sektörü son dönemde bu malzeme türüne doğru yönelim göstermeye başlamıştır. Yapay organların üretiminde de tercih edilen bir malzemedir.