Kapat

Kendini Onaran Esnek Kompozit

Rice Üniversitesindeki bilim insanları kendi kendini yenileme (kendini onaran) ve sertleşme özelliği sergileyen uyarlanabilir bir malzeme geliştirdi.

SAC (self-adaptive composite) adı verilen malzeme, katı bir matriks formunda mikron ölçekli aşırı nemli kauçuk toplar içeriyor. Araştırmacılar iki polimer malzemeyi ve ısıtıldığında buharlaşıp yapışkan ve porozlu bir alan bırakan solvent bir maddeyi karıştırarak SAC’ı ürettiklerini ifade ediyorlar. Ayrıca SAC’i doku mühendisliği için biyo uyumlu malzeme olarak yararlı olabileceğini düşünüyorlar.

Aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi, malzeme çatladığında, uygulanan basınç yardımı ile matriks orjinal formuna dönene kadar sürekli iyileşiyor.

Kaynak: 
http://www.materialsforengineering.co.uk/engineering-materials-news/flexible-composite-heals-itself-while-staying-tough/112502/

Sizin için önerdiklerimiz:

Gökhan Öztürk

Kocaeli üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü bitirdim. Kompozit yapılar ile takım çelikleri üzerine projelerim bulunmakta ve hali hazırda kişisel bloğumda bilgilerimi paylaşarak sektöre katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir