Kapat

Kendini Onarabilen Yeni Malzeme

Kendini onarabilen yeni polimerik malzeme

Kendini onarabilen yeni polimerik malzeme

Bu malzemenin bir diğer özelliği ise kesim-birleşim prosesinin suda veya herhangi başka akışkan madde içinde gerçekleştirilebilmesi. “Bu özellik kozmetik, ilaç, otomotiv, uzay ve diğer birçok endüstrilerin uygulamaları için farklı malzemelerin geliştirmesinde bir yol gösterici olacaktır.” diyor malzemeyi geliştiren 3 araştırmacı.

Ayrıca malzemenin şekil hafızası da var, yani bu, eğer ezilir ve yoğrulursa birkaç dakika içinde orijinal şekline geri dönebileceği anlamına geliyor.  Bu da biyomedikal alanda yeni bir malzeme anlamına gelmekte. Araştırmacılara göre, yeni malzemenin bu değerli özellikleri kimyasal reaksiyonun eksikliğinden ve fakat tüm vücudun kabul edebileceği biyouyumlu bir kitleye dönüşümü bu kimyasal reaksiyonlar ardından elde etmek mümkündür.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2015/10/151001095832.htm

Sizin için önerdiklerimiz:

Gökhan Öztürk

Kocaeli üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü bitirdim. Kompozit yapılar ile takım çelikleri üzerine projelerim bulunmakta ve hali hazırda kişisel bloğumda bilgilerimi paylaşarak sektöre katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir