Kendi Powerbankinizi Yapmaya Ne Dersiniz?

maxresdefault

Günümüzde akıllı telefon kullanmayanımız yoktur. Artık akıllı telefon kullanımı giderek yaygınlaşmaya başladı. Akıllı telefon her ne kadar günlük hayatımızın bir parçası olsa da, akıllı telefonlarda enerji sorunu tüm teknolojik gelişmelere rağmen devam ediyor.

Hiç olmadık zamanda ve yerde telefon bataryasının bitmesi ise can sıkıcı durumlardan bir tanesi. Bu soruna teknoloji Powerbank adı verilen bir cihazla geçici de olsa bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Ancak birçoğumuzun gücü bu cihazı satın almaya yetmeyebilir.

Günlük hayatta kullandığımız cihazlara yardımcı olarak üretilen aksesuarları satın almak yerine, kendiniz yapmaya ne dersiniz? Gelin hep birlikte işimizi görecek ve cep telefonlarımızı, piyasada satılan Powerbank cihazları kadar şarj edebilecek aksesuarı kendimiz yapalım.

Ev Yapımı Powerbank Yapılışı

Öncelikle ev yapımı powerbank aksesuarımızı yapmak için bazı malzemelere ihtiyacımız olacak. Hangi malzemelerin gerekli olduğunu aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz.

  • Büyük bir kibrit kutusu. Sakız kutusu da olabilir.
  • 1 adet 9 volt gücünde büyük pil
  • Usb bağlantılı araç şarj kiti
  • Yeşil ve kırmızı iki adet iletken bakır kablo (Elektrikçilerde kolaylıkla bulabilirsiniz)
  • Bir adet para bandı

Öncelikle araç şarj kitinin içini açıyoruz. Araç şarj kitinin içinden çıkan küçük parçaları önemsemeyin. Asıl bize gerekli olacak olan parça, tek parça halinde ve diğerlerinden büyük olan parçadır.

Elimizde bulunan kablolarımızı, pilimizin artı (+) ve (-) kutuplarına bant yardımı ile bağlıyoruz. Daha önceden söktüğümüz araç kitinden çıkan büyük parçanın baş kısmına kablolardan bir tanesini bağlıyoruz. Daha sonra kablonun diğer parçasını da, kitin herhangi bir metal kısmına bağlıyoruz. Araç kitinin ucunda üç bölge var. Bağladığınız kablo çalışmazsa, bu iç girişten bir tanesini deneyerek, doğru girişi bulabilirsiniz.

Araç kitinden çıkan parçanın ortasında bulunan küçük deliğe kablomuzu bağlıyoruz. Diğer kabloyu ise metal olan kısmın herhangi bir yerine bağlayabilirsiniz. Kablolarımızı sıcak silikon yardımı ile iyice sabitliyoruz.

Kibrit kutusunun kapak kısmından araç kitinin usb ucu geçecek oranda bir delik açıyoruz ve araç kitini kibrit kutusunun içine yerleştiriyoruz.

Araç kitinden çıkardığımız parçanın oynamaması ve sabit durması için silikon tabancası ile sabitliyoruz. Sabitleme işlemini bant yardımı ile de yapabilirsiniz.

Daha sonrasında pili kibrit kutusunun içine kabloları ile birlikte düzgün bir şekilde yerleştiriyoruz.

Ev yapımı Powerbank cihazımız artık hazır. Geriye sadece çalışıp çalışmadığını denemek kalıyor. Telefonunuzun usb bağlantı kablosunu, kibrit kutusu ucunda bulunan bağlantı noktasına takarak şarj edebilirsiniz.

Yaptığımız Powerbank cihazının başarılı bir şekilde çalıştığını aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

REFERANSLAR:

https://www.youtube.com/channel/UC6LaRRLcDhhwgUvB4K00I0w