Kağıt Bardaklar Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Size bir kafede verilen ya da paket servis ile gelen karton bardak, temel görünümlü bir üründür, ancak çoğu kişi, bu “basit” kağıt ya da karton denilen bardağı güvenli ve çevre dostu hale getirmek için ne kadar çaba harcandığına şaşıracaktır.

Kağıt Bardak Katmanları ve Astar

Bu ürünü yapmanın ilk adımı hammadde toplamaktır. Mukavvayı yapmak için kullanılan hammadde bakir ağaçlardır. Ağaçların farklı bölümleri farklı şekilde kullanılır. Sandıkların daha ince olan bölümü kağıt ve karton üretimi için hamur yapımında kullanılan kısımdır. Genellikle yaprak döken geniş yapraklı ağaçlar, huş ağacı, meşe, kayın, titrek kavak veya okaliptüs gibi mukavva yapımında kullanılır. Nedeni kısa liflere sahip olmalarıdır. Bu kağıt bardağı yapmak için gerekli olan diğer malzeme mısırdır. Mısır, fincanın plastik kaplaması için ana malzemedir.

İkinci adım, mukavvayı üretmektir. Mukavva, FBB (katlanabilir karton), SBS (katı ağartılmış sülfat), SUB (katı ağartılmamış tahta) / SUS (katı ağartılmamış sülfat), WLC (beyaz çizgi) olmak üzere farklı elyaf sınıflarına ve üretim teknolojisine göre beş sınıfa ayrılabilir. Karton yapmanın ilk adımı hamur yapmaktır. Karton hamurunu yapmanın iki yöntemi vardır: kimyasal hamur ve mekanik hamur. Mekanik hamur, hamuru fiziksel olarak daha az enerji kullanımı ile yapar. Ancak nihai üretimin gücü daha az güce ve daha düşük korumaya sahip olacaktır. Bu nedenle, gazete kağıdı gibi sabit mukavemet istemeyen kağıt ürünleri üretmek için genellikle mekanik hamur kullanılır. Kağıt bardak üretiminde kullanılan yöntem, daha yüksek mukavemetli ürünler üretebilen kimyasal yöntemdir. Kimyasal hamur yöntemi için, ham odun yongaları, liflerin ligninden bozulmadan ayrılması için yüksek sıcaklık ve basınçta kimyasallarla pişirilir. Kullanılan kimyasallar amaçlarına göre ikiye ayrılabilir. Bir tür kimyasal, nişasta ve alüminyum sülfat gibi ıslak uç katkı maddeleridir. Bu tür kimyasalın işlevi, kağıdın su kalıcılığını artırmaktır. Diğer tür kimyasal, doğal reçine veya sentetik boyutlar gibi boyutlandırma maddeleridir. Kağıdın mukavemetini arttırmak ve ayrıca emiciliği azaltmak için kullanılırlar. Üretimde sert ağaçlardan elde edilen kısa liflerin yanı sıra çam, ladin gibi yumuşak ağaç lifleri de kullanılmaktadır. Bu tür lifler daha uzundur. Ayrıca hamur kurumadan ağartılmalıdır. Orijinal hamur hala odun rengindedir. Rengi açmak için daha fazla kimyasal ilave edilmelidir. Genellikle klor dioksit, oksijen, ozon ve hidrojen peroksit kullanılır.

Bir kağıt bardak hammaddesi oluşturan dış tabakası, yani duvarı mukavvadan yapılmıştır. Bu katman ısı tutma ve yalıtım özellikleri sağlar. Pratikte, içeceği olabildiğince uzun süre sıcak tutarken, yine de rahatça taşımak için çok sıcak değildir.

Soğuk içecekler için tek bir duvar yeterlidir. Sıcak içecekler için ekstra ısı koruması için çift cidarlı bardak kullanmak daha iyidir. Yalıtım ısısına ek olarak, kabı kaplayan ikinci kılıf, çeşitli tasarımlar oluşturmak için kabartma desenini ve baskıları karıştırmaya ve eşleştirmeye izin verir.

Mukavva, güvenlik nedenleriyle gerekli olan ince bir plastik astarla kaplanmıştır: gıda hijyenini sağlamak ve bardağı sıvı geçirmez hale getirmek için bir bariyer görevi görür. Plastik, dayanıklılığı, esnekliği ve mükemmel bariyer özellikleri nedeniyle uygun bir kaplama malzemesidir. Aynı zamanda malzeme, enerji ve maliyet verimliliği açısından da çok iyidir.

Bir bardağın gıdayla temas etmeye uygun olması için, karton veya astar şu anda geri dönüştürülmüş malzemeden yapılamamaktadır. Karbon ayak izini azaltmak için plastik kaplama fosil bazlı yerine yenilenebilir, bitki bazlı materyalden yapılabilir.

Accascup Kağıt Bardak Üretim Süreci

Accascup karton bardak, gıda güvenliğini garantilemek için işlenmemiş kartondan üretilmiştir. Kağıt bardaklar için kullandığımız karton her zaman izlenebilirdir ve yalnızca sertifikalı ve sürdürülebilir şekilde yönetilen ormanlardan gelir.

Üretim süreci:

  • Kartonlar, makaralara dönüştürülür.
  • Makaralar basılır ve dikkatle ölçülen kap yan duvar boşlukları halinde kesilir.
  • Boşlukları bir fincan şekline saran ve tabanı ekleyen fincan oluşturma makinelerine yerleştirilir.
  • Karton bardakları sıvı geçirmez hale getirmek için karton bardakların  ek yerleri ısıtılır.
  • Son olarak, makine karton bardakları son yuvarlak şekline getirir.