İnsan beyni kablosuz olarak dijital bir ortama aktarıldı

İnsan beyni kablosuz

İnsan beyni kablosuz olarak dijital ortama aktarıldı. Gerçekleştirilen bu adım insanlık için büyük bir gelişme anlamına geliyor.

İnsan beyni ile makinelerin birleşmesi sanki bilim kurgu filmi gibi yer alıyor fakat yakın gelecekte bu deyim ile sıkça karşılaşabiliriz. Çünkü bir taraftan Neuralink bir taraftan BrainGate bu iş için çalışmalar yapıyor. İnsan beyninin kablolu bir şekilde makineye aktarıldığını biliyorduk. Şimdi bu deney kablosuz bir şekilde gerçekleştirildi.

İnsan beyni kablosuz olarak aktarıldı

Daha öncesinde BrainGate insan beyninde yer alan bazı verileri kablosuz olarak dijital ortama aktarmıştı. Bunun için felçli bir insanı deney için kullanan firma, kişiye bir protez takıyor ve düşünerek bu protezi hareket ettirmesini sağlıyor. Yaklaşık 24 saat boyunca yapılan testlerde kişinin herhangi bir sorun yaşamadığını, düşük gecikme ile protez sistemi kullanabildiğini açıkladı. Bu sistem, kişinin düşünmesine bağlı olarak veriyi makineye aktarıyor ve bu şekilde çalışıyor.

İnsan beyni kablosuz

Geçtiğimiz günlerde yapılan bir diğer deney ise maymunun kablosuz bir şekilde iletişim kurması oldu. Maymun önce kablolu bir şekilde sonrasında kablosuz olarak bilgisayarda oyun oynadı. Bunu yapmak için yalnızca düşünce gücünü kullandı. Maymunun bu deneyde başarılı olmasını sağlamak için ödül sistemi kullanıldı. Maymun, oyunda başarılı olduğunda besin alıyordu.

Kablosuz teknoloji ile bilgisayar ortamında iletişim kurmak gelişmeye devam ediyor. Bu alanda bazı riskler bulunsa da birçok avantaj da yer alıyor. Bunu şu şekilde değerlendirebiliriz. Bir web sitesi kuran kullanıcının da güvenlik açığından dolayı hacklenme riski var, bir binanın güvenliğinin aşılma olasılığı da var.

Bu teknolojinin nasıl yapıldığından kısaca söz etmek gerekirse firma, tersine mühendislik yolu ile beyindeki verileri anlamaya çalışıyor. Beyin o kadar karmaşık bir yapıya sahip ki anlamak oldukça zor. Şu anda beynin aktarılan kısımları bile çok küçük bir yer kaplıyor. Beyinden alınan veri analiz edilerek bilgisayar ortamında yer alıyor. Örneğin bir kişi elini yukarı kaldırmayı düşündüğünde beynin belirli bir kısmında aktivite görülüyor. Bilim insanları bu şekilde bir yöntem ile bağlantı sağlıyor.