Güneş Enerjisi ve Yüzen Güneş Enerji Santralleri

Güneş enerjisi ülkemizde popülaritesi artmakta olan yenilenebilir enerji kaynaklarının başında gelmektedir. Ülkemiz güneş enerjisi bakımından zengin bir ülke konumundadır. Bu durumu lehimize çevirecek çözümler üreterek en iyi şekilde güneş enerjisini ülkemize kazandırmak durumundayız.

Lisanslı veya lisanssız güneş enerjisi elektrik üretimi yönetmeliği kapsamında belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bazıları elektrik üretimi yapılacak boş arazinin tarım arazisi olmaması ve DSİ sulama programı kapsamı dışında olması gerekmektedir. Ülkemizde güneş enerjisi potansiyelinin yüksek olduğu bölgeler genellikle tarıma elverişli bölgelerdir. BuYüzen Güneş Enerji Santralleri bölgelerde elektrik üretimi yapılamayacağı düşünüldüğünde alternatif yerler belirlenmelidir. Alternatif yerler olarak su kanalları üstü, barajlar, denizler ve kıyı şeritleri olabilmektedir.

Güneş enerjisi elektrik üretim tesisleri projelendirmelerinde istenen en önemli etkenler bölgenin global radyasyon değerlerinin yüksek olması ve sıcaklığının düşük olmasıdır. Çoğu kişinin yanıldığı bir durum sıcaklık arttıkça panellerin verimi artacak ve daha fazla elektrik üretileceği yanılgısıdır. Sıcaklık, panelleri oluşturan hücrelerin iç sıcaklığını arttırarak verimlerini düşürmektedir. Yukarıda saydığımız alternatif yerler bu sorunu ortadan kaldırmaktadır. Su üzerine kurulan güneş enerjisi sistemleri, panellerin iç sıcaklığını düşerek verimlerini arttıracaktır. Ayrıca güneş panelleri üzerini örttükleri suyun buharlaşmasını da önleyerek, ülkemizin ve dünyanın ciddi kuraklık riski ile karşı karşıya olduğu düşünüldüğünde yüzen güneş enerjisi santralleri büyük bir kazanç olacaktır.

‘Hindistan, dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santralini inşa edecek. Batı Bengal eyaletinin başkenti Kalküta’da inşa edilecek 50 MW kapasiteli santral, yerel enerji firması NHPC ile Yenilenebilir Enerji Yüksekokulu’nun işbirliğiyle kurulacak. Maliyetinin 64 ile 72 milyon dolar arasında olması beklenen projede teknik bilgiden yapı malzemelerine ve bütçeye kadar tüm destek Yenilenebilir Enerji Yüksekokulu tarafından karşılanacak.'(1) Ülkemizde de su üzerine kurulan güneş enerjisi sistemlerinin kurulması dileği ile…

(1) http://www.denizhaber.com.tr/dunyanin-en-buyuk-yuzen-santrali-hindistanda-yapiliyor-haber-56586.htm