Güneş Enerjisi ve Fotovoltaik (PV) Paneller

wafer

Son yıllarda artan küresel ısınma endişesiyle birlikte dünya da yenilenebilir enerji kullanımının önünü açmak için ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Bu konuda ki en ciddi çalışmalar ise gezegenimize ısısı ve ışığıyla ve daha nice sayısız faydalarıyla hayat veren güneşin enerjisini kullanmak yönündedir.

Fotovoltaik (PV) Panel

Sanılanın aksine güneş enerjisinden faydalanma ile ilgili çalışmalar 1950’li yıllarda uzaya gönderilen uydular için enerji kaynağı olarak kullanılması ile başlamıştır. 1970’li yıllardan sonra ise güneş enerjisi sistemlerinde yaşanan teknolojik ilerlemeler ve maliyetlerin düşmesiyle birlikte temiz enerji kaynağı olarak kendini kabul ettirmiştir.

Monokristalin Silikon İngot

Sınırsız enerji, temiz enerji, ve ortak enerji gibi eşsiz özellikleri sayesinde günümüzün ve geleceğin favori enerji kaynağı olması kaçınılmazdır.

Sistem; Fotovoltaik paneller, akü, şarj regülatörü ve eviriciden oluşmaktadır. Panellerde üretilen elektrik enerjisini güneşin olmadığı zamanlarda da kullanabilmek için akülere ihtiyaç vardır. Akü şarj regülatörü ise güneş panelinden gelen akımı ayarlayarak akünün tam dolmasını veya tamamen boşalmasını engeller. Diğer bir bileşen ise eviricidir. Evirici, doğru akım enerjisini alternatif akım enerjisine çevrilmesine yarayan cihazlardır.

Bunlar arasında en önemlisi fotovoltaik panellerdir. Bu paneller yarı iletken silikondan üretilmektedir.

Basit bir şekilde anlatmaya çalıştığım bu işlemler aslında yüzlerce basamaklı zor kompleks süreçlerden oluşmaktadır.

Silikon Wafer

Umarız ki ülkemizde de böyle yüksek teknoloji ürünlerin üretimine yönelik adımlar ve atılır.