Geleceğin Süper Malzemeleri

hafif malzeme

Malzeme teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, hafif, mukavemetli, esnek, çok iyi iletken, yalıtımı yüksek ve kolay onarılabilme gibi özelliklerinin bir arada bulunduğu malzeme üretmek artık mümkün. Gelecekte hayatımızı şekillendirecek bu yeni süper malzemeleri biraz daha yakından tanıyalım.

Airloy (Aerojel)

Su ile kıyaslandığında 100 kat daha hafif ve bunun yanında kendinden 20 bin kat daha ağır yüklere dayanabilmektedir. Airloy aynı zamanda çok iyi yalıtım görevi görmekte, ısıyı ve sesi izole etmektedir. Airloy, özellikle uzay teknolojilerinde kullanılmaya çok elverişlidir.

Metalik Mikro Kafes

Yüzde 99.9’u hava olan ve aşırı ince metal köpüğünden oluşan sentetik gözenekli malzeme, günümüzün gözde malzemesi karbon fiberden daha mukavemetli ve 10 kat daha hafiftir. Havacılıkta, uzay ve otomotiv sektöründe kullanılmaya oldukça yatkın.

Termo-Elektrik Malzemeler

Elektrik transferi sırasında meydana gelen ısınmayı tekrardan elektriğe dönüştürmeyi sağlayan malzemelerdir. İçerisinde tetrahedrit ve skutterüdit minerali bulunmakta ve bu yüzden ucuz ve doğal ürünlerdir. Özellikle enerji kayıplarının önemli olduğu makinelerde kullanılmaktadır.

Meta-Malzemeler

Işığı verimli bir şekilde yayacak şekilde tasarlanan nano-yapılardan meydana gelmektedir. Aynı zamanda mikrodalgaları ve radyo dalgalarını yaymaktadır. Tıpta yeni kullanılan T-ray ışınlarında, görünmez malzeme olarak ve hologramlarda kullanılmaktadır.

Karbon Nanotüpler

Güçlü kimyasal bağlardan olan sp2 bağına sahip, uzun karbon zincirlerinden meydana gelmektedir. Çelikten 300 kat mukavemetli ve bunun yanında çok hızlı elektron transferi sağlamaktadır.

Şeffaf Alüminyum

“AlON” olarak bilinen alüminyum oksinitritten geliştirilen malzeme, alüminyum, oksijen ve nitrojenin bir kompozit birleşimi. Çelikten 3 kat daha sert ve safirinin yaklaşık %85 sertliğine sahiptir. Şeffaf zırhlarda ve özellikle araç kokpitlerinde kullanılmaya oldukça yatkın.

Grafen

Karbon atomlarının, hekzagonal şekilde dizilmesiyle oluşan, güçlü olmasının yanında hafif olan ve çok iyi elektrik ileten bir malzemedir. Biyo-mühendislik ve enerji depolama alanlarında kullanılmaya elverişli olmasının yanında tüm sektörlere hitap etmektedir.

Stanen

Grafen gibi hekzagonal dizilmiştir ancak aşırı ince olduğundan 2 boyutlu bir malzemedir. Elektrik iletkenliği grafenden çok daha iyidir. Elektronik sektöründe devrim yaratabilecek bir malzemedir.