Evcil Robotumuz: Vector

Kimi insanlar robotları insan evreninin sonunu getirecek bir tehlike olarak, kimileri de insanları çalışmaktan kurtaracak bir yardımcı olarak görmektedir. Vector ise pek suya sabuna dokunmayan, evcil hayvan benzerinde bir robot. Yapay zeka ve iyi bir mekanik altyapı kullanan Vector avucumuzun içine sığabilecek kadar küçük oluşu ve kendine özgü sempatik görünümlü karakteri ile eğlenceli görünmektedir. Quad Core (dört çekirdek) 1,2 GHz CPU (işlemci) Yüksek çözünürlüğe sahip HD Kamerası, ışık alıcıları, lazer tarayıcısı, mikrofonları ve dokunmatik yüzeyi ile bir hayli donanımlı olduğu söylenilebilir.

Vector, kullandığı yazılım ile bu donanımlardan faydalanarak etrafındaki nesneleri algılayabiliyor, kendine yollar buluyor, yüksek yerden düşmemeyi başarıyor, kendine söylenen basit cümleleri anlıyor ve hatta sizinle oyun oynayabiliyor. Vector’un yüz mimikleri bedensel tepkileriyle birleşince adeta animasyon filminden fırlamış gerçekle ilişkisi olmayan bir robota benziyor. Vector’u geliştirenler bunun için özel çaba sarf etmiş ve hatta Pixar animasyonlarında görev almış animatörlerle çalışmışlar.

Robot Vector’un kendine özgü 2000’den fazla hareketi bulunmaktadır. Sorduğunuz sorulara cevap vermesi ile birlikte fotoğrafınızı da çekebiliyor. Hava durumunu söyleyebiliyor, Alarm kurabiliyor ve hatta kronometre olarak bile kullanabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken “Hey Vector” demek.

Anki şirketi kurucularından ve CEO Boris Sofman düzenli olarak bulut teknolojisine bağlı olan Vector’un zamanla daha akıllı hale geleceğini belirtiyor.