EPOKS Kimyevi Ürünler Yönetici Şirket Ortağı Volkan Çelik ile Röportaj

Yüksek performanslı ve mühendislik reçineler sunan EPOKS Kimyevi Ürünler Yönetici Şirket Ortağı Volkan Çelik ile ürünleri ve sektörleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Kısaca kendinizden ve EPOKS Kimyevi Ürünleri’nden bahseder misiniz?

1982 İstanbul doğumluyum, Turizm, Gıda ve Savunma Sanayi alanlarında faaliyet gösteren grup şirketlerinin, Pazarlama Direktörlüğü görevini üstlendim. 2008 yılında aile şirketi olarak kurulan EPOKS Kimyevi Ürünleri’nde 2014 yılında bu yana da Yönetici Ortak olarak görev yapıyorum.

EPOKS, 2008 yılında poliüretan ve epoksi döküm reçinelerinin satışı ile başladı. Müşteri ihtiyaçlarını çok iyi gözlemlediğimizi düşünüyoruz. Avrupa’da gerçekleştirilen sektörümüz ile ilgili tüm fuarlara katılarak Türkiye’de üretilmeyen ve iyi bilinmeyen reçineleri araştırdık ve müşterilerimizin ihtiyacına yönelik ürünlere odaklandık.

2013 yılında prototip ve az sayılı seri üretim için mühendislik reçineleri üreten Synthene şirketinin Türkiye distribütörlüğünü aldık. 2014 yılında işlenebilir blok malzemeler, poliüretan ve epoksi reçine sistemleri üreten Ebalta şirketinin distribütörü olduk. 2020 yılında patentli sentetik reçineler üreten ALWA şirketi ile anlaştık. Şu an patentli, yüksek performanslı poliüretan, epoksi ve mühendislik reçinelerin ithalatını gerçekleştiriyoruz. 2017 yılında itibaren Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti ve komşu ülkelere yüksek performanslı mühendislik reçineleri ve işlenebilir blok malzeme ihracatı yapıyoruz.

Ayrıca yeni kurduğumuz AQUA Teknoloji şirket ile Hızlı İmalat Teknolojileri ve Mühendislik Reçineleri alanında danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Ürün özellikleriniz ve hizmet verdiğiniz sektörler nelerdir?

Yüksek performanslı ürün yelpazemizde; poliüretan ve epoksi döküm reçineleri, kalıp ve model yapımı için farklı yoğunluklarda işlenebilir blok malzemeler, RIM kalıplama, silikon kalıplama (vacuum casting), hızlı prototipleme ve az sayılı hızlı imalat teknolojileri için mühendislik reçineleri, araldite, yüzey jelkotları, laminasyon reçine sistemleri, darbeye ve aşınmaya dayanıklı reçine sistemleri bulunmaktadır.

Laboratuvar testleri tamamlanmış ve sertifikalandırılmış mühendislik ürünlerimiz, Döküm Sanayi, Otomotiv, Havacılık, Savunma Sanayi, Seramik ve Vitrifiye, Döküm Sektörü, Beyaz Eşya ve Küçük Ev Aletleri, Endüstriyel Tasarım Ürünleri, Medikal ve Teknoloji Cihazları gibi birbirinden farklı sektör ve alanda, dünyanın en önemli ve en büyük şirketleri tarafından prototip, az sayılı hızlı imalat, kalıp, model ve maket üretimi gibi çok farklı alanlarda kullanılmaktadır.

Tüm Türkiye’ye hizmet veriyor musunuz?

Sadece tüm Türkiye’ye değil, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere tüm komşu ülkelere reçine ihracatı yapıyoruz. 2023 yılında ise sektör bazlı bayilik sistemine geçmeyi planlıyoruz. Şu an Seramik ve Vitrifiye Sektöründe Ankara merkezli bayimiz OPAK Seramik Hammaddeleri var. OPAK Seramik’ten Bora Baysal ile sektör bayiliği konusunda çok iyi başarı elde ettik. Bora Bey’in sektör deneyimi bizim o alanda güçlenmemizi sağladı. Bu iş ortaklıklarını farklı sektörlerde de yakalayabileceğimize inanıyoruz. Döküm Sanayi ile ilgili birkaç aday şirket var. Otomotiv, savunma sanayi, beyaz eşya, ve medikal sektörlerinde yapılan yeni projeler beni çok heyecanlandırıyor bu yüzden özellikle hızlı imalat teknolojileri olan Silikon Kalıplama (Vacuum Casting) ve RIM Kalıplama projelerinde özel olarak ben ilgileniyorum ve bu konuda danışmanlık veriyorum.

Pandemi sürecini nasıl geçirdiniz?

Pandemi birçok sektör için zorlu bir süreç oldu. Farklı sektörlere hizmet verdiğimiz için otomotiv, beyaz eşya, medikal ve savunma sanayi sektörleri hiç durmadı. Gümrük süreçlerinde dahi sıkıntılar yaşansa da güçlü bir stok altyapımız var ve etkilenmedik. Özellikle medikal cihazlar ve savunma sanayi konusunda geliştirilen yerli projeler için hammadde sevkini zamanında gerçekleştirdik. Türkiye ve KKTC başta olmak üzere yeni projelerimize devam ediyoruz.

Müşteri ve güncel projelerinizden bahseder misiniz?

Müşterilerimiz ile yaptığımız gizlilik sözleşmelerimizden dolayı şirket bilgilerinden bahsedemiyoruz ancak müşterilerimiz arasında, sektörlerinde lider şirket ve markalar bulunmaktadır. Özellikle otomotiv, beyaz eşya, medikal, savunma sanayi, döküm, seramik ve vitrifiye sektöründe Türkiye’nin en önemli şirketlerine kalıp, modelleme ve prototip amaçlı yüksek performanslı poliüretan ve mühendislik reçineleri tedarik ediyoruz.

2020 yılında ise özellikle elektrikli otomobil ve e-mobility alanında önemli markaların tedarikçisi olduk. Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti elektrikli otomobil konusunda çok iyi proje çıktı. Türkiye’nin yerli ve milli medikal cihaz projelerinde prototip ve ön seri üretim için mühendislik reçinelerini tedarik ettik.

Müşterilerimizin bizi tercih etmelerinin en önemli sebebi ise patentli, yüksek performanslı ve mühendislik reçineleri sunuyor olmamızdır. Böyle projelerinde bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

Özellikle üzerinde durduğunuz “Yüksek Performanslı” ve “Mühendislik” Reçineleri” ne anlamı geliyor?

Poliüretan ve epoksi konusunda hem dünyada hem de Türkiye’de birçok üretici bulunuyor ve kendi alanlarında çok başarılılar. Biz, genel amaçlı kullanılan bu ürünlerin aksine yüksek teknik ve mekanik özelliklere sahip, patentli, REACH ve RoSH tüzüğüne uygun, tüm laboratuvar testleri tamamlanmış işlenebilir blok malzemeler, poliüretan ve epoksi reçineler sunuyoruz. Mühendislik reçinelerden kastımız ise özellikle prototip ve az sayılı seri üretimlere uygun gıda uyumlu, UV dayanımlı, dielektrik, yüksek kimyasal dirençli, yanmazlık (UL94 V5, FAR25) sınıfına sahip, ABS, PP, PC, TPU ve diğer termo-plastikleri en iyi simüle eden ürün yelpazemiz olmasıdır.

Otomotiv, beyaz eşya, medikal ve savunma sanayi gibi şirketlerin özellikle prototip ve az sayılı üretimlerinde kritik olan husus reçinelerin teknik ve mekanik özelliklerdir. Dolayısıyla kullanılan hammaddeler çok yüksek teknik özelliklere sahip reçineler olmalı. Az sayılı son kullanıcı ürünlerinde saha şartlarına adapte olabilen, farklı zemin ve hava koşullarına dayanıklı parça üretebilmek için özel mühendislik reçinelerinin kullanılması gerekmektedir. Türkiye’de savunma sanayi şirketleri ve bu şirketlere üretim yapan iş ortaklarımız özellikle Synthene ve Ebalta reçinelerimizi tercih etmektedir.

EPOKS olarak da sertifikasyon ve belgelendirmeye önem veriyoruz. ISO 9001-2015 Kalite Yönetimi ve ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti belgelendirmelere sahibiz.

Gençlere destek veriyor musunuz?

Her yıl belirli bir bütçeyi üniversite projeleri ve etkinliklerine ayırıyoruz. “Mühendislik Reçineleri” her yıl hızlı büyüyen bir alan, özellikle hızlı imalat teknolojileri ülkemizde çok yeni. Üniversiteler, mühendislik dernekleri, çeşitli konferanslar, şirket için ekiplere ve kurumlara da bu konumda sunum ve konuşmalar yapıyorum.

Sektörünüzde rekabeti nasıl görüyorsunuz?

Tedariğini sağladığımız birçok ürünün Türkiye’de tek tedarikçiyiz.

Rekabet için olduğumuz ürünlerde ise en önemli koşulumuz etik ve insani kurallar içerisinde kalmak. Bugün rekabet ettiğimiz şirket yöneticileri ile oturup sohbet edebiliyoruz, sektörü konuşuyor ve nasıl ileriye taşıyabileceğimiz konusunda bilgi alışverişi yapabiliyoruz.

Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’de temsil ettiğimiz şirketler müşterilerine yol gösterici olma rolünü üstleniyor. Her zaman müşterilerimiz bir adım önde olmayı ve ihtiyaçlarına çözüm getiren ürünler geliştiriyoruz. Uzun vade hedefimiz ise şu an tedariğini yaptığımız reçinelerin üretimini Türkiye’ye taşımak istiyoruz. Türkiye’de yapılan tüm yerli ve milli projelere, Türkiye’de üretilen yüksek performanslı ve mühendislik reçineleri sunmak istiyoruz.