Elon Musk’un uzaya fırlattığı Tesla arabası, milyonlarca yıl uzayda kalacak!

Elon Musk’un uzaya fırlattığı Tesla arabası, Çek ve Kanada araştırmacılarının yaptığı analizine göre, Dünya ya da Venüs’e çarpmadan önce on milyonlarca yıl orada kalacak gibi görünüyor. Roadster’ın Dünya ile çarpışma şansının% 6, önümüzdeki milyon yıl boyunca Venüs’e çarpma olasılığının% 2.5 olduğunu hesapladılar.

Tesla Roadster

Ancak kaygılanacak bir sebep yok: eğer sonunda Dünya’ya dönerse, aracın çoğu yanar. Spor arabasını uzaya gönderen adam Ekibin bilgisayar simülasyonları, aracın Güneş ile çarpışmasının ya da aracın Mars’ı vurma şansının az olduğunu belirtiyor. Sonuçlar, Arxiv.org  sunucusunda yayınlandı. ABD’li girişimci Musk, şu an bulunan en güçlü fırlatıcı olan Falcon Heavy roketinin üstünde 6 Şubat’ta arabayı uzaya fırlattı.

Deneysel uçuş için seçilen tuhaf yük Musk’un kiraz kırmızısı Tesla spor otomobiliydi. Sürücü koltuğuna bir manken sarılıydı ve radyosunda ise David Bowie soundtrack çalmaya ayarlandı. Dr Hanno Rein ve meslektaşları, Tesla’nın yörüngesinin 3,5 milyon yıllık bir süre boyunca nasıl gelişeceğini anlamak için 240 kez bir bilgisayar simülasyonu yaptı.

Tesla Roadster

Araştırmacılar, Jupiter gibi devasa gezegenler ve spor otomobilleri arasında güçlü rezonanslar olarak bilinen uzun süreli yerçekimi etkileşimlerinin nesneyi dışarıya çekip çekmeyeceğini merak ediyorlardı. Ancak durum böyle değildi. Bunun yerine, aracın kısa ve uzun zaman skalasındaki yörüngede, Dünya ile yakın temasların hakim olduğu gözüküyor. Zamanla, Venüs’le etkileşimler daha yaygın hale gelebilir. Dr Rein, “Bu şey her şeye çarpmadan birkaç milyon yıl uzayda olacak” dedi.

Tesla Roadster için ihtimaller nelerdir?

Dünya’ya geri dönmezse, küçük bir yığın yere çarpabilir ihtimali olmasına rağmen, tamamen yanacağı düşünülüyor. Ancak bunun herhangi bir kimseye çarpma tehlikesi yoktur ve birkaç milyon yılda bakım yapılabilecek herhangi bir insan olmayabilir. Tesla’nın diğer asteroidlere çarpma ihtimali çok düşüktür, ancak çok küçük mikrometeoritler tarafından zamanla aracın görünümü “dramatik” olarak değişebilir. Dr Rein, Tesla’nın Dünya’ya her 30 yılda yakın bir yaklaşımda bulunacağını, bunun da Dünya’dan Ay’a olan mesafenin içinde bulunan önümüzdeki 100 yılda bir geçiş dahil olacağını söyledi. Dr Rein, “Çok küçük bir nesne, bu yüzden onu bir yıldan fazla bir süre gözlemlemenin ne kadar kolay olacağından emin değilim – bence çok soluk olacak” dedi. “Ancak, bir dahaki sefere 30 yıl sonra Dünya’ya nispeten yakın bir mesafeye geldiğinde, onu tekrar bulup bulamayacağımız görmek çok eğlenceli olacak.”