Dünyanın En Yüksek ve En Uzun Cam Alt Köprüsü’ne Hoş Geldiniz!

Mükemmel bir deneyim!

Orta Çin’in Hunan eyaletinde bulunan iki doruk tepesi arasında zarifçe uzanan “dünyanın en uzun ve yüksek” cam alt köprüsü olarak lanse edilmişti. Ve geçtiğimiz senelerde ziyaretçilere açılmıştı. Çin’in devlet tarafından işletilen haber ajansı Xinhua’nın bildirdiğine göre, şu anda 470 metre uzunluğundaki cam köprü, yürümek üzere 328 metre yüksekliğinde bir vertigo istikametinde yer alıyor. Köprü, Zhangjiajie Ulusal Ormanı’nda, dünyanın diğer doruk noktalı dağ yüzlerinin, Avatar adlı filmin orman ortamı için ilham kaynağı olduğu söyleniyor. “Bu köprüde yürümek istiyorum ve korkmuyorum – güvenli görünüyor!” ziyaretçi Wang Min, Agence Fransa Presse’ye verdiği demeçte. Köprü inşaatı için 3,4 milyon dolara maloldu ve Xinhua’ya göre “üç katmanlı şeffaf camın 99 bölmesi ile döşendi”.

Cam Köprü

Haber ajansı, yapıda sadece 800 kişinin aynı anda bulunmasına izin verildiğini ekledi. AFP’nin bildirdiğine göre, köprüde kameralar, selfie stickler ve stilettoların bulunmasına izin verilmiyor. Wired’e projeyi başlangıçta reddettiğini söyleyen İsrailli mimar Haim Dotan tarafından tasarlandı: “[Geliştirici] bana ‘Buradan oraya bir köprü hakkında ne düşünüyorsun?’ . “Ona” Bir köprü inşa edebilirdik ancak bir şartla: Köprünün yok olmasını istiyorum “dedim. ” Birçok ziyaretçinin en büyük sorusu, güvenli olup olmadığıdır. Özellikle AFP’nin bildirdiği üzere, 2015 yılında kuzey Henan’daki Yuntai dağında meydana gelen “korkunç bir cam köprü çatlama olayından” sonra. Zhangjiajie açılmadan önce, Çin yetkilileri, medyaya duyurulmuş güvenlik testleri düzenleyerek ziyaretçileri rahatlatmaya çalışıyorlardı.

Cam Köprü

Dayanıklı!

Örneğin katılımcılar balyozlarla cam panelleri test etmeye davet edildi. Böyle bir gösteri sırasında, BBC’nin Dan Simmons ilk salıncakta en üst kat camı parçaladı, ancak bir düzine kez paneli vurduktan sonra alt tabakalara zarar vermedi. Simmons gülerken “Balyozdan esinlenerek” dedi Simmons. “Biliyor musun, bence bu güvenli olabilir,” dedi. Yetkililer ayrıca köprü üzerinde bir araba sürdüğü bir olay düzenlediler. Çin’in camdan yapılmış köprüleri, yetkililer bunun en uzun olduğunu söylese de benzer yapılar ülkenin dört bir yanında görülüyor. BBC, “Çin’deki cam köprüler sundukları cazip fotoğraf fırsatları için popüler bir delildir” dedi. “Bu tür köprülerde kitle yogası ve hatta düğün gibi etkinlikler düzenlendi.”