Dokunsal geri bildirim dijital dünyayı güçlendirecek

Dokunsal geri bildirim

Dokunsal geri bildirim gelecekte dijital dünyada etkin bir rol oynayabilir. Çünkü bu teknoloji daha iyi hissetmeyi sağlayacak.

Teknoloji, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Yapılan pek çok yenilik teknolojinin nereye geldiğini gösterir nitelikte. Bilgisayarlar, kuantum bilgisayarlar, insansız hava araçları, internet ve daha birçok şey teknoloji ile birlikte mümkün hale geldi.

Şu anda insanlar teknolojiden yararlanarak görsel ve işitsel duyuyu dijital ortama aktarabiliyor ve kullanıcılar dijital ortamdan bu verilere ulaşabiliyor. Gelecekte bu duyuların arasına bir yenisi daha eklenebilir.

Dokunsal geri bildirim gelecekte yaygınlaşabilir

Uzmanlar yeni bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Haptik teknoloji olarak adlandırılan bu teknoloji üzerinde uzun süredir çalışmalar yapılıyor. Bu teknoloji ile birlikte ekran üzerinde bir dokuyu hissetmek mümkün hale geliyor. Gelecekte ekranlara eklenmesi planlanan bu teknoloji ile birlikte kullanıcıların pek çok avantajı yer alıyor.

Dokunsal geri bildirim

Dokunsal duyunun çalışma mantığı ise ekranın dokunsal ekran olması ile alakalı. Dokunsal ekran, alınan verilere göre uygun hale geliyor ve kullanıcıya gerekli bilgiyi sunuyor. Bunu şu örnekle açıklayalım. İnternette görülen bir ürün var, örneğin bu bir kumaş olsun. Kumaşın nasıl bir dokunma hissine sahip olduğunu kullanıcı ekranından dokunup anlayabiliyor olacak.

Dokunsal duyu ile ilgili uzmanlar tarafından yapılan bir diğer açıklama dokunun görmeye göre daha hızlı iletildiği. Dokunma reseptörleri, bir ürüne dokunulduğunda hızlı bir şekilde tepki veriyor ve hemen o ürün hakkında bilgi sahibi olmak mümkün oluyor. Örneğin kullanıcı bir şeyi gördüğünde onun ne olduğunu daha geç anlayabilir fakat bir şeye dokunduğunda onun ne olduğunu daha kısa sürede çözebilir.

Dokunsal geri bildirim teknolojisi olarak gelecekte hayatımıza girmesi beklenen bu teknoloji ile ilgili ilk ürünler birkaç yıl içerisinde piyasaya sunulabilir. Şimdiden bu konu hakkında çalışmalar sürerken bu teknolojinin avantajlarından birisi bir ürünü almadan önce nasıl bir his verdiğini öğrenmek olacak. Kullanıcı, eğer internetten ürün alıyor ise bu teknolojinin faydaları sayesinde ürün hakkında daha çok bilgi alabilecek, ürünü daha iyi değerlendirebiliyor olacak.