Dağ buzulları hızlı bir şekilde yok olmaya devam ediyor

Dağ buzulları

Dağ buzulları hızlı bir şekilde yok olmaya devam ediyor. Yapılan araştırma dağ buzullarının bir kısmının kısa sürede eriyeceği yönünde.

Küresel ısınma, koronavirüs salgını ile birlikte günümüzde önemli bir yeri bulunan bir konu. Öyle ki geçtiğimiz aylarda Türkiye’de yaşanan uzun süreli kuraklık pek çok bölgede su sıkıntısı ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Sonrasında yağışların başlaması kuraklığı azaltsa da insanlar bu konuda önlem almadıkça bu durumun ciddi sorunlara yol açacağı görülüyor.

Dağ buzulları 2050 yılına kadar 10’da birini kaybedebilir

Yapılan bir araştırmada dağ buzullarının bir kısmının eriyeceği açıklandı. Bremen Üniversitesi’nde görev yapan buzul bilimci, 100’ün üzerinde bilgisayar modellemesini birleştirerek verileri inceledi ve bir sonuç ortaya çıkardı. Ortaya çıkan sonuca göre 2050 yılına kadar dağ buzullarının %10’u eriyebilir.

Dağ buzulları

Dağ buzullarının %10’unun erimesinin sebeplerinden birisi küresel ısınmayı hızlandıran nedenler olarak gösteriliyor. Bunlardan bazıları sera gazlarının daha çok yayılması orman yangınlarının artışa geçmesi olarak belirtildi. Bunun sonucunu günümüzde de yaşamaktayız.

Eğer insanlar bu konuda birlik olmazsa ve küresel ısınma hız kazanmaya devam ederse yaşanabilecek sorunlardan birisinin dünyanın aşırı sıcaklıklardan dolayı yaşanılamaz bir hale geleceği olarak açıklanıyor. Yapılan çalışmalar sıcaklıkların geçmiş yıllara göre daha da arttığı ve bu artışın hız kesmeden devam ettiğini söylüyor. Bu da gelecekte özellikle sıcak yerlerin daha sıcak olacağı ve dışarı çıkmanın bile zor olacağı anlamına geliyor. Bunun bir diğer etkisi hava olaylarının eskisine göre daha da kuvvetlenmesi. Eğer insanlık bu konuda önlemini almazsa günümüzde geçmiş yıllara göre daha da güçlenen hava olayları kendini daha da güçlendirecek ve felaketlerin boyutu daha da artacak.

Buzul bilimci, yaptığı bir diğer açıklamada karbon salınımının azaltılması ile birlikte bu kaybın ne kadar azalacağını da araştırdı. Ortaya çıkan fark %20 olarak açıklandı. Bu da oldukça düşük bir fark olarak göze çarpıyor olsa da küresel ısınmanın yavaşlaması için insanların ve hükümetlerin elinden geleni yapması gerekiyor.