Çöl Ortamında Su Üretebilen Malzeme: MOF

Havadan su üretimi konusunda birçok çalışma yapılmıştı. Fakat bu kez araştırmacılar havadan su üretimi için yeni bir malzeme geliştirerek yenilikçi ve farklı bir çalışmaya imza attı.

Artan insan nüfusu, iklimdeki değişikliklerle beraber su ihtiyacı gün geçtikçe şiddetleniyor. Zaten dünyanın üçte ikisi su sıkıntısı çekiyor. Atmosfer ise bu sorunu çözmek açısından en büyük kaynağımız gibi duruyor. Çünkü atmosfer, büyük oranda kullanılmayan ve 5 milyon olimpik havuzu doldurabilecek kapasitede olan bir su kaynağıdır.

California Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucu geliştirilen malzeme, enerji harcamadan su üretebiliyor. Bu yeni malzeme, çöl iklimi gibi kurak alanlarda temiz su üreterek su sıkıntısını giderip içme suyu ihtiyacını karşılayabilmesi umuluyor.

Doğal atmosferde yaklaşık 13 sextilyon (10 21 ) litre su bulunmaktadır. Bu, dünyanın kurak bölgeleri için potansiyeli olan geri dönüştürülebilir bir doğal kaynaktır. Nemli havadan su toplama konusunda birçok yöntem bilinmektedir fakat çöl iklimlerindeki düşük nem oranlarında henüz gelişmemiş durumdadır.

Metal organik yapı (MOF) olarak adlandırılan malzeme, herhangi bir enerji kaynağı gerekmeden, 24 saatte 200 ml su üretebiliyor. Üretim sırasında maliyetin neredeyse olmaması ve düşük nem ortamlarında bile su üretebiliyor olması, malzemenin içme suyu sıkıntısı çeken bölgeler için kullanılmasını mümkün hale getiriyor.

Cihaz önce havadaki nemi çekiyor. Sonrasında güneş ışığına maruz bırakıldığında siyah boyalı katmanda (üstte) sıcaklık artıyor ve yakalanan nemi bir kap içine buhar halinde bırakıyor. Daha sonra yoğunlaştırıcı, buharı soğutuyor ve suyu sıvı forma dönüştürüyor.

Science Advances dergisinde yayınlanan “Çöl havasından pratik su üretimi” makalesinin (“Practical water production from desert air”) tamamına aşağıda ki linkten göz atabilirsiniz.

Kaynak

http://advances.sciencemag.org/content/4/6/eaat3198.full