Biyomimetik Malzemeler

s-b22438de3bb208a498a4c01601ffed803ac6c3d0

İnsanlık tarih boyunca hayatta kalmanın yanı sıra daha kolay bir yaşam sürdürmek istemiştir. Hayatı kolaylaştırmanın en kısa yolu bir hayal ve o hayali gerçekleştirebilecek malzemelere sahip olmaktır. Bu konuda ise en büyük yardımcı olarak doğa görev almaktadır. Bazı buluşlar büyük bir hayal gücüne ve yüksek motivasyona sahip olmayı gerektirir. Ama elinizde bir model olursa işiniz belli ölçüde kolaylaşır. Örnek vermek gerekirse uçan bir kuş gördüğünüzde ona özenip uçmayı hayal etmeniz için büyük bir hayal gücüne ihtiyacınız yoktur. Bundan dolayı insanoğlunun gelişmesi için gerekli olan en büyük ilham ve motivasyonu doğa sağlamaktadır.

Biyomimetik doğayı taklit etmek anlamına gelir. Çok eski zamanlardan beri insanoğlu doğayı incelemiş ve onu taklit etmeye çalışmıştır. Başlangıçta sadece yüzeysel olarak taklit mümkün olmuştur. İnsanlar hayvanların dış görünüşlerini ve hareketlerini inceleyerek günlük hayatlarında kullandıkları bir çok şeyi geliştirmiş ve yeni şeyler üretmişlerdir. Zamanla üretilen şeyler bu süreci hızlandırmış ve teknolojinin katlanarak ilerlemesini sağlamıştır. Esas dönüm noktası ise doğanın moleküler boyutta incelenebilmesi olmuştur.

Köpek balıklarının derisinin incelenmesi üzerine geliştirilen ve su tutma özelliği sayesinde sürtünmeyi büyük ölçüde azaltarak daha hızlı yüzmeyi sağlayan mayolar, yarasaların ve yunusların sonar özelliklerinin incelenmesinin üzerine su altında daha güvenli bir seyahat imkanı sağlayan deniz altı sonar cihazları ya da park etme işini kolaylaştıran otomatik park sensörleri, doğadaki hızlı hayvanların görünümlerini taklit ederek yapılan arabalar, kuşların gagalarından esinlenerek hava direncini azaltmak için özel tasarlanan uçak ve hızlı tren burunları, kas liflerinin yapısının incelenmesi sonucu üretilen ve tonlarca yük taşıyabilen çelik halatlar, balık kuyruklarından esinlenilerek üretilen paletler ve bunlara eklenebilecek birçok örnek biyomimetik bilimi sayesinde gerçekleştirilmiştir.