Bilim insanları insan beyni üzerinde araştırma yaptı

Bilim insanları insan beyni

Bilim insanları insan beyni üzerinde bir çalışma yaptı. 10 yıllık bu çalışmaya göre insan beyninin çevre üzerinde bir etkisi bulunuyor.

İnsan beyni, henüz gizemi tam olarak çözülemeyen devasa ve karmaşık bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. İnsan beyni üzerinde yapılan pek çok çalışma yer alsa da uzmanlar halen beyni tam olarak çözememiş durumda. Neuralink ve BrainGate gibi kuruluşlar beyinden veri alırken ve bu verileri işlerken tersine mühendislik yöntemini kullanıyor ve bu şekilde verileri okuyor olsa da bu veriler beynin çok küçük bir kısmına hitap ediyor. Kısacası daha bu alanda atılacak çok adım var. Yeni bir çalışma beynin nasıl bir değişim içerisinde olduğunu gösterdi.

Bilim insanları insan beyni ve çevre etkisini araştırdı

Bilim insanlarının yaptığı bir çalışmaya göre insan beyninin çevreye göre tepki verdiği anlaşıldı. 10 yıl boyunca 601 kişi üzerinde yapılan bir testte insan beyninin nasıl bir değişim içerisinde olduğu gözlemlendi. Geri kalmış bir yerleşim yerinde yapılan çalışmada araştırma için deneye katılan 601 kişinin beyni belirli aralıklarla ölçüldü. Ölçümün yanı sıra bu kişiler üzerinde bazı hafıza testleri yapıldı. Ortaya çıkan sonuç insan beyni ile çevrenin önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Bilim insanları insan beyni

Öncelikle bu araştırmanın amacından bahsetmek istiyoruz. Araştırmayı gerçekleştiren kişiler bunun demans yani bunama hastalığı ile ilgili bir araştırma olduğunu açıkladı. Yapılan araştırmanın sonucuna göre geri kalmış bir bölgede yaşayan bu kişilerin demans yani bunama ile ilişkili bölgelerinde küçülme meydana geldiği görüldü. Kısacası bu kişilerin bunama hastalığına yakalanma olasılığı yükseldi.

Özet geçmek gerekirse demans hastalığının faktörlerinden birisi de çevre olarak karşımıza çıkıyor. Stres, yetersiz sağlık hizmeti, sosyolojik sorunlar, çevresel faktörler ve bunun gibi pek çok kriter demans ile doğrudan ilişkili olabiliyor. Bunamaya çözüm henüz kesin olarak bilinmiyor olsa da bilimin ışığında yapılan bu çalışma bunamanın nasıl gerçekleştiğine dair bilim insanlarına katkı sağladı. Bu çalışma sayesinde gelecekte demans hastalığına yakalanma riski daha da azalabilir.