Bazalt nedir? Nerelerde kulanılır?

Bazalt hakkında bilgi

Bazalt hakkında bilgi almak isteyen pek çok kullanıcı bulunabilir. Bu konuda bazaltlarla ilgili çeşitli bilgileri siz değerli okurlarımıza paylaşıyor olacağız.

Dünya üzerinde pek çok kayaç türü yer alıyor. Her bir taş türünün farklı oluşum şekilleri yer alıyor. Kayaç türleri oluşumları gereği farklı şekillerde bulunur. Örneğin obsidiyen lavın soğuması ile oluşurken bazalt daha farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor ama şunu belirtmeliyiz ki bazaltın oluşumunda lavlar bulunuyor.

Bazalt hakkında bilgi

Bazalt, volkanik kaya kütlelerinden birisi olarak yer almakta. Sözcük anlamını incelediğimizde bazaltın çok sert taş anlamına geldiği görülüyor. Bazalt, genel olarak yarısı kadarının silika olduğu ve lavdan ortaya çıkan bir kaya olarak yer alıyor. Bazalt, obsidiyene benzer bir şekilde ortaya çıkıyor. Lavların hızlı bir şekilde soğumasıyla ortaya çıkan bazalt, hem aktif hem de deaktif olarak yer alır. Aktif bazaltlar henüz tam olarak soğumamış bazaltlar olurken deaktif bazaltlar soğuması tamamlanmış bazaltlar olmakta. Genel olarak siyah ve gri renkte bulunan bu taş, demir açısından zengin bir kayaç türü. İnce taneli ve camsı görünüme sahip olan bazalt, katılaştığı takdirde veziküler bazalt olarak adlandırılıyor.

Bazalt hakkında bilgi

Bazalt hakkında bilgi verirken bu kayaçların nasıl göründükleri ve nasıl ortaya çıktıkları hakkında da bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bazaltlar farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Bunlardan birisi normal şekilde yayılan bazaltlar olmakta. Bunlar lavın akışı ile birlikte şekil alan bilinen bazalt türü olarak yer alıyor. Bir diğer bazalt türü ise sütunlu bazaltlar olmakta. Sütunlu bazaltlar, ilginç görünümü ile birlikte sütunlu bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bir diğer bazalt türü ise yastık bazaltları olarak karşımıza çıkıyor. Bu bazaltlar su altında meydana gelerek su yüzeyine çıkar ve bu adı alır.

Bazaltın kullanım alanları

Bazalt pek çok alanda kullanılan bir yapı taşı olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle inşaat sektöründe tercih edilen bu taş geçmişte pek çok tarihi yapıda kullanılmış olan bir kayaç. Sütun inşa ederken, parke taşı döşerken veya heykel inşa ederken bazalt kullanılabiliyor.