Bayraktar TB3 SİHA yerli motoruyla yeni irtifa rekoru kırdı

Milli ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB3 SİHA, Keşan’da yapılan Yüksek İrtifa Sistem Tanımlama ve Performans Testi’nde yerli motoru olan PD-170 ile 36.310 feet irtifaya ulaşarak yeni bir rekor kırdı.

Baykar tarafından üretilen bu silahlı insansız hava aracı, 27 Ekim 2023 tarihindeki ilk uçuşundan bu yana test süreçlerini başarıyla tamamlıyor. Keşan’daki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde gerçekleştirilen test uçuşunda, Bayraktar TB3 SİHA, TEI tarafından milli olarak geliştirilen PD-170 motoruyla en yüksek irtifasına çıkarak önemli bir başarıya imza attı.

Bayraktar TB3 SİHA, milli havacılık tarihimizin irtifa rekoru Baykar tarafından geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA’ya ait olan 45.118 feet’lik rekorun altında kaldı. Bayraktar TB3, Tekirdağ Çorlu’da başlayan ve Edirne’nin Keşan ilçesindeki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde devam eden testler kapsamında ilk kez 1 Haziran 2024’te rampadan havalandı.

Keşan’daki Baykar Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde, Bayraktar TB3’ün konuşlandırılacağı TCG Anadolu gemisinin güvertesindeki şartlarla benzer özelliklere sahip olan 12 derece eğimli bir rampa bulunuyor. Bayraktar TB3, başarılı rampa testleriyle birlikte gemiye iniş-gidiş için hazırlıklarını sürdürüyor.

Bayraktar TB3 SİHA, bugüne kadar toplam 445 saat 03 dakika havada kaldı. 20 Aralık 2023’te gerçekleştirilen uzun uçuş testinde ise yere inmeden 32 saat havada kalıp, 5.700 km yol katetti.