Kapat

Avrupa’da dev çelik ortaklığı kuruluyor

Alman çelik devi Thyssenkrupp ile Hintli Tata Steel firmaları, Avrupa’da yer alan operasyonlarını birleştirme kararı aldı. Thyssenkrupp ve Tata Steel’den yapılan ortak açıklamada şirketlerin Avrupa’daki tüm operasyonlarını birleştirerek “Thyssenkrupp Tata Steel” adında yeni bir şirketin kurulacağı belirtildi. Bu yeni şirketin Avrupa’da yeni bir güç oluşturmasının  hedeflendiğine de vurgu yapıldı.

Tata Steel'in Port Talbot'taki tesisleri

Tata Steel’in Port Talbot’taki tesisleri

Açıklamada iki şirketin yeni kurulacak ortak şirkette yüzde 50 oranında hisse paylarına sahip olacağı kaydedildi. Yeni kurulacak şirketin toplam yıllık gelirinin yaklaşık 18 milyar Amerikan doları seviyesine ulaşmasının tahmin edildiği açıklandı.

İki çelik üreticisinin faaliyetlerinin birleştirecek olan ortaklık, Arcelor Mittal’in ardından Avrupa’nın ikinci büyük çelik üreticisi olacak.

Dev şirketin genel merkezinin Hollanda’nın Amsterdam şehrinde olması planlanırken, şirketin Avrupa’daki toplam çalışan sayısının da 40 bine ulaşması bekleniyor. İki küresel çelik devinin birleşme kararının, şirketlerin yıllık toplam maliyetini 400 ila 600 milyon Euro arasında azalmasının beklendiği de açıklandı.

Dev ortaklar, Avrupa çelik piyasasındaki aşırı kapasiteye yönelik olarak üretimlerini de geliştirmek zorunda olduklarını belirttiler. Ortaklık haberinin basınla paylaşılmasının ardından şirketlerin hisselerinde de hızlı bir artış meydana geldi. Thyssenkrupp hisseleri Almanya’da % 5’ten fazla, Tata Steel’in hisseleri ise Hindistan’da % 0.7 oranında yükseldi.

Dev Ortaklığa rağmen işten çıkarmalar da söz konusu

Thyssenkrupp Üst Yöneticisi Heinrich Hiesinger birleşme kararına  ilişkin şunları söyledi: “Şirketlerin birleşmesine rağmen çalışan sayısının azaltılmasının önüne  geçilemeyecek.” Hiesinger, birleşme kararına rağmen önünüzdeki yıl yaklaşık 4 bin  kişinin işten çıkarılabileceğini hatırlattı.

Geçen yıl Hint çelik devi Tata Steel Birleşik Krallık’taki operasyonlarını kapatabileceğini açıklamış, daha sonra operasyonların faaliyetlerinin sürdürülmesine karar verilmişti. Birleşik Krallık’a bağlı Galler’de Tata Steel tesislerinde şu an yaklaşık 7 bin  kişi istihdam ediliyor.

Thyssenkrupp ise, asansör üretiminde ve ileri teknoloji ürünü otomobil bölümlerinde karlı işlere sahip. Şirket, MoU’ya, 2018 yılı başında bir ortak girişim sözleşmesinin imzalanabilmesi için gereken önlemlerin yanı sıra işlem ayrıntılarıyla ilgili müzakerelerin başlayacağını belirtmişti.

İki firma arasında varılan ortaklık anlaşması, Thyssenkrupp’ın denetim kurulu ve Tata Steel’in yönetim kurulunun yanı sıra Avrupa Komisyonunun onayını da gerektiriyor.

Yorumlar