Arabalar için yakıt, elektronik aletler için enerji kaynağı; “Hidrojen Enerjisi”

hydrogen-filling-station

Hidrojen arabalar diye çıkılan yolda gerçek artık daha yakın. UCLA (Kaliforniya Üniversitesi-Los Angelas) araştırmacılar solar enerjisini kullanarak daha ucuz ve etkili bir yöntemle enerji depolanan bir cihaz icat ettiler. Bu cihazlar elektronik aletler için enerji kaynağı olurken aynı zamanda çevre dostu arabalar için ise hidrojen kaynağı olarak yakıt ihtiyaçlarını karşılıyor.

Cihaz, hidrojeni üretmek için aynı zamanda nikel, demir ve kobaltı kullanıyor. Bu elementler bilindiği üzere diğer platinum ve belli metallerden hem ucuz hem de sıklık bakımından bulunabilir bir alt yapıya sahipler.

İnsanlara hem arabaları için yakıt gerekiyor hem de elektronik aletleri için enerji. Tek bir cihaz ile hepsini aynı anda yapabilecekler anlamına geliyor.

Biraz bu cihazı inceleyel;

Aracın altyapısı

Normalde kullanılan hidrojen fuel hücreler ve süper kapasitörlerin 2 tane elektrodu vardır (1 pozitif ve 1 negatif olarak.) UCLA’ araştırmacılar tarafından üretilen cihazda ise 3 tane elektrod bulunmaktadır. Bunlar hem süper kapasitör ( enerji depolar) hem de suyu hidrojen ve oksijen ayırmak için kullanılınır. Bu 3 tane elektrod tek bir solar enerji hücresine bağlanır ki bu hücre cihazın enerji kaynağıdır. Böylelikle elde edilen solar enerji 2 yol ile depolanır. Birincisi süper kapasitörlerin için elektrokimyasal şeklinde ya da hidrojen olarak kimyasal yolla saklanır.

Hidrojen Enerjisi Nedir?

Çevre Dostu Kamyonlar

Hidrojen enerji yenilenebilir kaynaklardan elde edilmediği sürece çevre dostu değildir diyebiliriz. Süperkapasitör ve su ayrıştırıcı teknolojilerini tek bir ünitede toplamak adeta telefon, kamera ve interneti bir araya getirerek akıllı telefon elde etmek gibi bir durumdur.  Böylece yeni teknolojiler sonucunda yeni uygulamaların keşfedilmesini sağlayacak ki belki daha önce araştırmacılar tarafından henüz dikkate alınmamış durumlar olabilecek.