Alüminyum Alaşımı Nedir? Özellikleri Neler?

Alüminyum Alaşımı Nedir

Metaller hayatımızın her alanında kullanılıyor. Ev eşyalarında, otomobillerde ve inşaat sektöründe metalin birçok türünün karşımıza çıktığını sıklıkla görüyoruz. Alüminyum metal malzemeler arasında en çok kullanılanlardan bir tanesi. Birçok farklı sektörde tercih edilen alüminyum teknik özellikleri sebebiyle farklı sektörlere rahatlıkla uyum sağlayabiliyor.

Alüminyum son dönemde alaşımlı olarak karşımıza çıkmakta. Metallerin herhangi bir element ile bir araya getirilerek yeni özelliklere sahip olmasının sağlanması alaşım olarak isimlendirilir. Alüminyum alaşımı da alüminyum ile farklı elementlerin bir araya gelmesi ile ortaya çıkıyor.

Alüminyum Alaşımında Hangi Elementler Kullanılabilir?

Alüminyum alaşımının elde edilmesinde kullanılan çok sayıda element bulunmakta. Alaşımların elde edilmesi için tercih edilen elementlerin sayısı her geçen gün artış gösterme potansiyeline sahip. Her zaman elementler üzerinde araştırmalar yapılırken bu maddelerin alüminyuma olan etkileri gözlemleniyor.

Metal sektöründe yapılan araştırmalar demir, silisyum, çinko, bakır, manganez, magnezyum ve kromun alüminyum alaşımı elde etmek amacıyla kullanıldığını göstermektedir. Ortaya çıkan alaşımlar yine metalik özellikte olurlar. Ancak ekstra olarak diğer elementlerin özelliklerinin de bir kısmını göstereceklerdir.

Alüminyum Alaşımı Nedir

Alüminyum Alaşımının Genel Özellikleri Neler?

Alüminyum alaşımının birçok farklı özelliğinden bahsetmemiz mümkün. Ancak öne çıkan ve üreticilerin tercih etmesine sebep olan belli başlı 4 özelliği yer alır. Yorulma dayanımının yüksek olması bu özellikler arasında ilk sırayı almaktadır. Bunun hemen ardından yapıştırıcılar, perçin çivileri ve vidalarda kullanımın çok uygun olması önemli bir özellik olarak gösterilebilir.

Dış ortamlarda koruyucu olarak alüminyum alaşımının kullanılması son derece uygundur. Dış etmenlere karşı oldukça dayanıklı bir malzemedir. Son olarak yüksek sertliğe çok kolay ulaşan bir maddedir. Üretim alanında bu özelliği ciddi avantajlar ortaya çıkarır.

Alüminyum Alaşımı Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Hali hazırda alüminyum birçok farklı sektörde tercih edilen bir maddedir. Alüminyum alaşımı da bolca sektörün sürekli talepte bulunduğu malzemeler arasında yer alır. Askeri ve uçak sanayisi, kauçuk ve plastik kalıpların imalatı, otomotiv sanayisi, nükleer santraller ve yüksek mukavemet talep edilen makine parçaları alüminyum alaşımlarının başlıca kullanım alanlarını oluşturmaktadır.