Akıllı Ev Teknolojisi

Son yıllarda hızla gelişen teknoloji sayesinde teknolojinin hızına yetişmekte bir hayli zorlanıyoruz. Hızla gelişmekte olan teknoloji geçen her gün hayatımıza sayısız kolaylık sağlarken, bütün sektörlerde de büyük oranda etkisini göstermektedir. Akıllı Ev Sistemleri son zamanlarda hayatımızda önemli derecede rol etkisi olmaya başlayan teknolojik gelişmelerden biri.

Akıllı ev sistemleri teknolojisi bütünleşmiş bir yapıda olup evinizin tüm çevresini sararak her noktasında etkin rolde olmanızı sağlamaktadır. Evde olmadığınız da aklınızın evde kaldığı zamanlar geride kalıyor. Akıllı ev sistemleri ile aynı evinizdeymişsiniz gibi evinize müdahale edebilir, gerekli kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz.

Bu teknoloji bahsedildiğinde aklımıza gelmesi gereken ilk şey ev otomasyonu olmaktadır. Aydınlatma, güvenlik, ısı ve enerji ise akıllı ev sistemlerinin önemli parçalarıdır. Bu parçaları örneklendirerek açıklayalım…

Akıllı Ev Otomasyonu

Isıdan enerjiye, aydınlatmadan güvenliğe akıllı bir evin tüm parçalarını ifade etmektedir. Akıllı ev otomasyonu sistemi, sıraladığımız tüm işlerin otomatik bir sistem ile yapılmasını sağlamaktadır.

Akıllı ev otomasyonu sayesinde evde olmasanız da tüm ışıkları otomatik olarak kapatma olanağı sağlar hatta siz evinize gelmek üzereyken önceden belirlediğiniz zamanda ışıkları otomatik olarak açar.

Bunun yanında akıllı bir eve sahip olduğunuzda kameralı ve algılayıcı güvenlik sistemi, akıllı evinizin bir parçası olacak ve sorunsuz güvenlik hizmeti sunacaktır. Pencere detektöründen hareket sensörüne, Akıllı kilitten duman detektörüne, Akıllı prizlerden su basma sensörüne kadar tüm akıllı ev aygıtlarının uygulamalarını yönetebilmek için dokunmatik kontrol paneli ile evinizden ya da Android ve IOS yazılımına sahip akıllı mobil cihazlarınızdan veya bilgisayarınızı kullanarak bulunduğunuz her konumdan ve her zaman kontrol edebilirsiniz. Saymakla bitmeyen imkâna sahip akıllı ev teknolojisi ile evinize çağ atlatabilirsiniz.

Akıllı Prizler, günlük hayatımızda karşılaştığımız sorunların karşılaşılan sorunların çözülmesinde büyük bir rol oynar. Bu duruma şöyle örnek verebiliriz;

Su ısıtıcısını prizde unuttum mu? Fırını kapattım mı? gibi soruları ‘Akıllı Prizler’ sayesinde düşünmenize artık gerek kalmadan bu korkuların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca akıllı prizler sayesinde harcanan elektriği takip edebilir ve kontrol altına da alabilirsiniz. Bu da size yüksek miktarda enerji ve maddi tasarruf sağlar. 

Su basma detektörleri sayesinde ise evinizin herhangi bir noktasına su temas ettiği anda akıllı telefonunuza veya tabletinize uyarı bildirisi göndererek önlem alabilmenizi sağlıyor. Bu duruma şöyle örnek verebiliriz;

İş seyahatine çıktığınızı varsayalım, mutfakta açık unuttuğunuz musluktan taşan su ile temas eden sensör, size telefondan uyarı bildirisi gönderip motorize vanayı kapatabiliyor. Böylelikle siz evde değilken meydana gelebilecek bir su basmasının önüne geçmiş oluyorsunuz.

Akıllı kumandalar ile telefon, tablet ve bilgisayar kullanmayı tercih etmeyen kullanıcılar için üretilmiştir. Kullanıcılar akıllı cihazlarına (telefon, tablet) ihtiyaç duymadan akıllı kumanda ile evlerini kontrol edebilir ve farklı komutlar tanımlayabilir. Örneğin, Akıllı kumandaya bir kere bastığınızda ışıklar yakıp, iki kere bastığınızda ise perdeleri kapatırsınız. 

Akıllı Aydınlatmalar

Bu teknoloji sayesinde evinizde ortama ya da senaryoya göre ışığı ve tüm odanın ruhunu dilediğiniz gibi kontrol edebilmek için istediğiniz ambiyansı oluşturabilirsiniz. Sürekli aynı ışığı kullanmak zorunda değilsiniz. Kitap okurken, yemek yerken veya film izlerken ya da çalışırken hep aynı ışığı kullanmak zorunda olmadan akıllı aydınlatma sayesinde renk ve parlaklık ayarlama imkânı sağlıyor.

Örneğin; çalışırken odaklanmanıza yardımcı olup başınızı ağrıtmayacak bir ışık ayarı seçebilirsiniz, ışık kontrolünü istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Konunun bir de tasarruf boyutu vardır: Farklı algılayıcılar akıllı ev otomasyonunun vazgeçilmez parçalarıdır. Bu teknoloji ile ışıklarınızın hava karanlık olduğunda otomatik açılmasını, gündüz olduğunda ise otomatik kapanmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle açık unutulan ışıklardan gereğinden fazla enerji sarfiyatı söz konusu olmayacaktır. Üstelik gece vakti kalktığınızda, yattığınız odadan çıkıp mutfak gibi başka noktalara yöneldiğinizde algılayıcı aydınlatmalar yardımıyla yürüyüş yolunuzu otomatik olarak aydınlatabilirsiniz.

Akıllı Güvenlik Sistemleri

Ev ve iş yerlerinin güvenliğini sağlamak her zaman kolay olmayabilir. Akıllı güvenlik sistemleri bu konuda sağladığı kolaylıklar ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu tür sistemlerde ev kameralar ile donatılıyor ve uzaktan izleyebilme içinde cep telefonları ile entegre hale getiriliyor. Bu entegre sayesinde evde olmazsanız bile kapınıza hangi saatte kimin geldiğini öğrenebilirsiniz. Akıllı ev teknolojileri, içiniz rahat olarak evinizi veya işyerinizi boş olarak bırakabilmenizi sağlıyor.

Özetleyecek olursak bu teknolojinin saymakla bitmeyen özellikleri var. Yanınızda anahtar taşımanıza gerek kalmadan evinize girip çıkabilirsiniz. Mesela siz işyerinizdeyken kapı açma fonksiyonu sayesinde ailenizden biri eve girmek istediğinde onlara kapıyı açabilirsiniz. Akıllı Isı ve Enerji Çözümleri sayesinde ise ev ısısının istenilen seviyede tutulması, siz uyur vaziyetteyken veya evde olmadığınızda ısı düşürülerek enerji tüketilmesinin azalması sağlanır veya bütün odaları ayrı bir derece olarak ısıtabilme olanağı sağlar.