3 Boyutlu yazıcılar ile Wi-Fi üzerinden veri aktarmak

enerjiye-ihtiyac-duymadan-wifi-uzerinden-veri-aktarabilen-cihazlar-yolda-video-1

Enerjiyi kendisi oluşturan 3 Boyutlu yazıcılar

Wi-Fi alıcıları ile iletişim kurabilen 3 Boyutlu yazıcılar, aygıtların bilgi alışverişinde bulunmalarını backscatter tekniği ile gerçekleştirmektedir. Washington Üniversitesinde bulunan bir araştırma ekibi, Elektrikli bileşenler tarafından gerçekleştirilen bazı fonksiyonların; yaylar, vitesler, anahtarlar ile değiştirilerek, 3 boyutlu yazıcıların harekete geçirilmesi mekanik olarak sağlandı.

Backscatter tekniği ile oluşturulan sistemler; Wi-Fi  router ya da başka bir cihaz tarafından algılanan radyo sinyallerinin iletimini sağlamak için anten kullandılar. Böylece algılanan bilgiler(radyo dalgaları) Wi-Fi alıcısı üzerinden depolandılar. Sonuç olarak 3 boyutlu yazıcı içerisinde bulunan anten iletken filamanlardan oluşan plastik ve bakır karışımı bir malzeme ile yapılmıştır.

3 Boyutlu yazıcılar nasıl çalışır?

Mekanizma

Oluşturulan enerji ile Wi-Fi üzerin veri aktarımı

Günümüzde kullandığımız bütün akıllı cihazları, enerji ile Wi-Fi’ye bağlanarak kullanabiliyoruz. Doğrudan elektrik veya pil vasıtasıyla bu enerji ihityacı karşılanmaktadır. Washington Üniversitesi’nde bulunan bir grup araştırmacılar tarafından bu enerji tüketimini değiştirecek enteresan bir teknikle karşımıza çıkıyor.

Araştırma ekibinin geliştirdiği özel bir alt yapı sayesinde enerji ihtiyacı duymadan Wi-Fi üzerinden veri aktarımı yapabilen cihazlar üzerinden çalışıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi standart 3 Boyutlu yazıcılar kullanılarak yapılan bu ürünler, kapsama alanında olan Wi-Fi sinyallerini kullanarak görev yapıyor. Ancak bu cihazların çalışması için  harekete ihtiyaç duyuluyor, Hareket sonrası üzerinde bulunan bir anten sayesinde titreşimleri bir veri haline getirebiliyor. Çark ve plastik yay sistemine bağlı olan bir anahtar, hareket ettiği zaman antene dokunuyor. Böylece ortamdaki Wi-Fi sinyallerini antenden yansıtan cihaz, veri aktarımını karşı cihaza ulaştırarak sağlamış oluyor.