Yerli otomobilin özellikleri nedir? Fiyatı ne kadar olacak?

Türkiye’nin merakla beklenen yerli otomobili Gebze’de Bilişim Vadisi’nde düzenlenen ‘’Yeniliğe Yolculuk Buluşması’’ programında tanıtıldı. Yerli otomobil hakkında birçok bilgi verildi. Fabrikanın Bursa Gemlik’te kurulacağı ve 2022 tarihinde piyasaya çıkacağı mesajları verildi. TOGG CEO’su “15 yıl içerisinde 5 farklı model üreterek piyasada yer almak istediklerini” açıkladı.

Yerli otomobil özellikleri – Sedan ve SUV

Günümüzde üretilen otomobillerle benzer şekilde konsol baştan sona ekranlarla donatılmış bir halde. Üst kısımda üç adet ekrana yer verilirken, alt kısımda navigasyon ve multimedya ekranına yer verildiği görülüyor. Analog bir göstergeye sahip olmayan araç, halk arasında hayal gösterge olarak tabir edilen dijital bir gösterge barındırıyor.

Aracın direksiyınunda ve koltuğunda TOGG logoları dikkatleri çekerken, ekranların tamamının dokunmatik olduğu fark edilmekte. Bununla beraber araçlar standart bir yan aynalara sahip değil. Her iki tarafa yerleştirilen kameralardan gelen görüntü sürücüye sunulacak.

Anahtarsız giriş yapılabilme özelliği taşıyan otomobilin kapısındaki cam tuşlarının lale şekli ve hoparlör alanlarında Türk motiflerine yer verilmesi oldukça hoş.

180 km/s maksimum hıza çıkabilen otomobil geri kazanımlı frenleme sistemine sahip. Diğer bir deyişle bu frenleme sistemi rejeneratif frenleme olarak da biliniyor. Frene basıldığında açığa çıkan enerji, alternatör yardımıyla elektrik enerjisine çevrilerek tekrar depolanıyor. Bu sistemin araç menziline %20’ye kadar katkı sağlayabildiği belirtildi.

Dört çekişli motora sahip olan model 400 beygir güce sahip ve sıfırdan 100 km/s hıza 4,8 saniyede ulaşabiliyor. Arkadan itişli motora sahip olan araç ise 200 beygir gücünde ve 100 km/s hıza 7,6 saniyede ulaşabilmekte.

Li-Ion pillerden enerji alan yerli otomobil 300 ve 500 km olmak üzere iki farklı menzil seçeneği sunuyor.

Aracın elektronik güç ünitesinde tamamen yerli yazılım kullanılıyor.

Hızlı şarj teknolojisine sahip olan yerli otomobil 30 dk içerisinde şarj olabiliyor. Bu sayede kullanıcılarına büyük bir avantaj sağlama özelliğine sahip. Bununla beraber internet üzerinden güncelleme alabilen araç, ileri sürüş destek sistemleri sayesinde 3. seviye otonom sürüş teknolojisine hazır durumda.

Yerli otomobilin fiyatı ne?

Yapılan yerli otomobil tanıtımında fiyatı hakkında bir konuya maalesef değinilmedi. Fakat, yapılan tahminlerde aracın fiyatı 150 bin TL – 200 bin TL arasında olacağı düşünülüyor. SUV ve Sedan olmak üzere iki farklı tasarım ve iki farklı motor seçeneği ile sunulan aracın ilk teslimatı 2020’de gerçekleştirilecek.