Yeni PlayStation 5 modeli yakında piyasaya çıkabilir

Yeni PlayStation 5 modeli

Yeni PlayStation 5 modeli hakkında bazı bilgiler öne atıldı. Henüz doğrulanmayan bu bilgiler modeli değişikliğe götürebilir.

PlayStation 5, çıktığı günden bu yana milyonlarca satış yapan bir konsol olarak yer almakta. Oyuncular için en iyisini üretmeye çalışan Sony, oyun konsolunu piyasaya koyduktan sonra yoğun bir talep ile karşılaştı. Yaşanan bu yoğun talep, stokların anında tükenmesine neden oldu. Stoklara yetişemeyen Sony, bu doğrultuda yeni bir model ile karşımıza çıkabilir.

Yeni PlayStation 5 modeli hakkında bilgi verildi

Bildiğiniz üzere PlayStation 5 stokları karaborsacılıktan ve çip krizinden dolayı stok sorunu yaşıyor. Yalnızca oyun konsolu PlayStation 5 için böyle bir durum söz konusu değil, aynı zamanda işlemciler ve ekran kartları gibi çip kullanan pek çok sektörde de çip krizi yaşanıyor. Bu da üretimin yavaşlamasına ve talebe yetişilememesine sebep oluyor. Yaşanan bu talep artışı ve ortaya çıkan çip krizi, Sony’nin elini kolunu bağlamış gibi görünüyor.

Yeni PlayStation 5 modeli

Henüz kesinleşmese de ortaya çıkan bir iddiaya göre Sony, PlayStation 5 için yeni bir model güncellemesi geliştiriyor. Bu model güncellemesi, maliyeti azaltmayı hedeflerken çip konusunda da bir düzenleme yapacak. Şu anda 5 nm işlemciye sahip olan PlayStation 5, yenilenen model ile birlikte 6 nm yarı özelleştirilebilir AMD CPU ile karşımıza çıkabilir. Bu da maliyeti düşürürken bir taraftan da çip krizinin önüne geçmek için yapılıyor olacak. Böyle bir karar alınmasının bir diğer sebebi çip krizi sebebiyle çip fiyatlarındaki ciddi artışlar da olmakta.

Birçok kişi PlayStation 5 için ince bir model beklerken yaşanan bu olaylar sonrasında Sony firmasının tasarımın yanı sıra yeni oyun konsollarının üretiminde genel bir değişiklik yapacağı görülüyor. Yapılacak olan bu düzenleme sonrasında PlayStation 5 oyun konsolunun eskisine göre daha verimli olması hedefleniyor.
PlayStation 5 oyun konsolu yeni haliyle birlikte karşımıza çıkacakken bazı kişiler, yenilenen oyun konsolunun bazı olumsuz sonuçlar doğuracağını da düşünüyor. 2022 yılında çıkması planlanan yeni model PlayStation 5 hakkında henüz net bir bilgi bulunmuyor.