Yapay Güneş: Big Red Ball

Wisconsin-Madison üniversitesi bilim adamları tarafından bir takım bulguları incelemek amacıyla laboratuvar ortamında mini bir yapay  güneş icat edildi. Deneyler yapılıp veriler elde etmek için yapılan ilk yapay güneş olmamasının yanı sıra auroralar ve solar rüzgarları incelemek amaçlı yaratılan ilk yapay güneş.  İlk olarak Alman bilim adamları yapay güneşi kullanarak hidrojen gibi solar yakıt üretme denemeleri için laboratuvar ortamında bir yapay güneş icat etti. Bununla birlikte Çinliler ise nükleer füzyon incelemek ve ondan enerji üretebilmek adına  yapay bir güneş ortaya çıkardılar. Amerikalı bilim insanlarının amacı ise uyduların karşısına çıkan ve auroralar yaratan solar rüzgarları incelemek. Ortaya çıkardıkları bu mini yapay güneşin adı ise büyük kırmızı top anlamına gelen “Big Red Ball”.

Big Red Ball 3 metre genişliğinde ve ortasında çok güçlü bir mıknatısla birlikte tasarlandı. Bu yapay güneşi harekete geçirmek için Big Red Ball’un merkezine doğru helyum gazı pompalanıyor ve onu elementler sayesinde iyonize ederek plazma yaratılıyor. Hemen ardından uygulanan elektrik akımı da plazmayı yukarı doğru harekete geçiriyor. Ve sonuç olarak plazma topları dönerek elektromanyetik alanların birbiriyle etkileşime girmesini sağlıyorlar. Bu etkileşim ile birlikte tahmini bir güneş etkisi yaratılmaya çalışılıyor. Yüklü parçacıkların sabit akımı güneş yüzeyinde meydana gelen plazmayı ortaya çıkarıyor ve bu plazma manyetik alanı terk ediyor. Bu uygulamalar sonucunda elde edilen enerji de güneşin çevresinde dönen solar rüzgarlara benzetiliyor.

Çalışmalara katılan Wisconsin-Madison üniversitesi fizik bölümü mezunu Ethan Peterson solar rüzgarlar hakkında şunları diyor; Çok değişken olan solar rüzgarlar özünde iki tiptedir. Hızlı ve yavaş olarak ikiye ayrılırlar. Uydularımızın görevi ise hızlı esen solar rüzgarların nereden ve nasıl geldiğini tespit etmektir. Biz de bu yüzden dünya üzerinde bu solar enerjilerin nasıl meydana geldiğini ve dünyaya doğru nasıl harekete geçtiklerini saptamak için bu deneyleri yapıyoruz.

Ayrıca bu deneylerle güneşten plazma halinde sızan gazların incelenmesi de gerçekleştiriliyor. Wisconsin-Madison üniversitesi tarafından yapılan bu araştırma projesini NASA Dünya ve Uzay Bilimleri Heliofizik Bölümü desteklemektedir.

Kaynak

engineering.com

newatlas.com

wisc.edu