Web Tasarım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu

Web tasarımları, kullanıcıların ilgisini çekmek için son derece önemlidir. Hemen hemen her şeyde olduğu gibi dış görünüş, özellikle ilk izlenim açısından büyük önem arz eder. Kişi bir şeyin paketini beğenmediği takdirde içini de genellikle merak etmez.

Örneğin mağazalar ilk etapta vitrinlerine önem verirler. İnsanlar vitrinlerin güzelliğini görüp mağazadan içeri girerler. Web sitenizin vitrini de web tasarım arayüzüdür. Web tasarımı iyiyse insanlar site içeriğini de daha çok merak edeceklerdir. Eski, kullanıcı dostu olmayan ve demode web tasarım sebebiyle, kullanıcılar web sitenin içeriği ne kadar iyi olursa olsun beklenen ilgiyi göstermeyeceklerdir.

Web tasarımı bu sebeplerle çok önemlidir. Web tasarımının ilgi çekmesi ve kullanıcı dostu olması için bazı gereklilikler söz konusudur.

Anlaşılır ve Sade Web Arayüzü Tasarımı Seçin

Web tasarım konusundaki en önemli şeylerden bir tanesi, açık ve anlaşılır bir web tasarımı gerçekleştirilmesidir. Ana sayfa üzerinde her şeyin yer belli olmalı ve kullanıcıların kafasını karıştırabilecek olan gereksiz ayrıntılar ortadan kaldırılmalıdır. Alt sayfaların az tutulması da SEO çalışmaları için son derece önemlidir.

Mobil Cihazlardaki Görünümünü Test Edin

Dünya’da ortalama 5 milyar insanın internete ulaşabildiği ifade ediliyor. Bunun büyük bir çoğunluğu da akıllı telefonlar aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu sebeple web sitelerin mobil tasarımlarının da büyük bir önemi söz konusu. Bu nedenle hem görselliğin iyi olduğu hem de sayfaların hızlı açılmasını sağlayacak bir mobil uyumlu web tasarım oldukça kritik bir yere sahip.

Farklı işletim sistemine ve ekran boyutlarına sahip cep telefonlarından web tasarım kontrol edilerek tüm ekranlarda kullanıcı açısından sorunsuz olduğundan emin olunmalıdır.

Kaliteli Görseller İçerikler Kullanın

Görseller akılda kalıcıdır ve içerisinde barındırdığı renkler ile kullanıcılarda farklı hisler uyandırır. Ziyaretçiler web sitesinde gezinirken karşılaştığı kaliteli görseller kullanıcı deneyimini olumlu etkileyecektir.

Alan Adınızı Doğru Seçin

Domain seçimi yaparken, arama motorlarında sıklıkla kullanılacak bir terimi seçmek, siteniz açısından hayati bir öneme sahip olacaktır. Akılda kalıcı ve iyi bir anahtar kelime ile SEO çalışmalarınızı oldukça güçlendirebilirsiniz.

Özgün Metin İçerikleri Üretin

İçeriklerin özgün olması hem kullanıcıların ilgisini çeker, hem de Google’ın web sitenizi daha üst sıralara taşımasına vesile olur. Bu nedenle içerik üretiminin de SEO çalışmalarında büyük bir önemi vardır.