Volkswagen karbon nötr hedefine ulaşmayı planlıyor

Volkswagen karbon nötr

Volkswagen karbon nötr hedefine ulaşmak için çalışmalar yapıyor. Bunun için firma 2050 yılına kadar yapmak istediklerini açıkladı.

Karbon, dünya için önemli etkileri bulunan bir sera gazı olarak biliniyor. Sera gazları, dünyaya yayıldıkça dünyanın üzerinde bir tabaka oluşturuyor ve bu tabaka güneşten gelen sıcaklığın dışarıya daha az çıkmasına sebep oluyor. Dışarıya daha az çıkan sıcaklık dünya üzerinde biriktiğinde küresel ısınma meydana geliyor ve bu durumdan ötürü dünya genelinde sıcaklıklarda önemli bir artış yaşanıyor. Sıcaklıkların artış yaşaması da felaketleri beraberinde getiriyor.

Küresel ısınmanın sebeplerinden birisi olarak düşünülen karbon salınımını en aza indirmek için pek çok firma bu konuda çalışmalar yapıyor. Bu firmalardan birisi de Volkswagen olarak karşımıza çıkıyor. Firma, 2050 yılına kadar bu konuda neler yapacağından bahsetti.

Volkswagen karbon nötr

Volkswagen karbon nötr planlarını açıkladı

Karbon, yalnızca araçlardan çıkan duman ile oluşmuyor aynı zamanda fabrikaların çalışması ile de oluşan bir durum. Bunun yanı sıra pek çok şeyin de karbon saldığı bilinen bir gerçek. Karbon salınımında ilk adımları atan şirketlerden birisi de Google idi. 2007’den bu yana karbon nötr projesi uygulayan şirket, 2017 yılı itibariyle tamamen yenilenebilir enerji kaynağı kullanmaya başladı. Yenilenebilir enerji kaynağının yanı sıra doğa dostu ürünler kullanan firma, karbon salınımını en aza indirmek için bu konuda gelişmeler yapmaya devam etti. Firmanın hedefi 2030 yılında karbon salınımını sıfırlamak.

Google’ın yanı sıra pek çok şirket de bu konuda adımlar atıyor. Bu firmalardan birisi de Volkswagen olarak karşımıza çıkıyor. Volkswagen karbon nötr projesi için iki hedef belirlemiş durumda. 2030 yılına kadar araçların yaydığı karbon salınımını 17 ton azaltmak isteyen Volkswagen, 2050 yılı ile birlikte karbon salınımını sıfırlamayı amaçlıyor.

Bu konuda firmanın yapacakları arasında çevre dostu materyaller kullanmak yer alıyor. Firma, doğa dostu materyallere ağırlık vererek karbon salınımını en aza indirmeyi hedeflerken bunun yanı sıra e-mobilite çalışmalarına da büyük önem gösteriyor. Volkswagen, yalnızca araçlar için değil aynı zamanda şirketin de bu konuda nasibini almasını istiyor.