VOLKAN-M atış kontrol sistemi testlerden başarıyla geçti

VOLKAN-M atış kontrol sistemi

VOLKAN-M atış kontrol sistemi testlerden başarılı bir şekilde geçti. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı açıklama yaptı.

Türkiye’de savunma sanayi hızlı bir şekilde gelişme kaydetmeye devam ediyor. Bu alanda yapılan yerlileşme çalışmaları ülkemizin daha çok yerlileşme adımları atmasını sağlıyor. Son zamanlarda savunma sanayii için uygulanan pek çok yerli üretim, yapılan yatırımlar ile birlikte bu alanın hızlı bir şekilde gelişmesinde katkı sağladı. Aselsan tarafından geliştirilen VOLKAN-M ile ilgili bilinmesi gereken birçok detay bulunuyor.

Aselsan tarafından geliştirilen VOLKAN-M ve teknik detayları

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter’da yaptığı bir paylaşımda TSK envanterinde yer alan M60TM tankının güncellenmesi konusunda bir açıklama yaptı. Tankın yerlileşmesi konusunda çalışmalar yapıldığını belirten İsmail Demir, tank için hem modernleştirme çalışması yapıldığını belirtti hem de birçok parçasının millileştirildiğini söyledi.

VOLKAN-M atış kontrol sistemi

İsmail Demir, sözlerinin devamında dışa bağımlılığının eskiye oranla daha da azaldığı, tankların ise daha önceki modellere göre daha uzun ömürlü olduğu ve daha yüksek performans sunduğunu açıkladı. Tank için eklenen bileşenlerden birisinin de VOLKAN-M atış kontrol sistemi olduğunu söyleyen İsmail Demir, bu sistemin yıl sonuna kadar tanklarda yer alması hedeflendiğini belirtiyor. Testlerden başarılı bir sonuç alan atış kontrol sistemi, yerlileşmede ülkeyi bir adım daha öne taşıyor.

Atış kontrol sistemi

Atış kontrol sistemi roket atar, tank ve havan gibi çeşitli araçların atışlarını kontrol etmeyi sağlayan, bir bilgisayar yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazılım, ateşlemeyi doğru zamanda yapmaktan balistik hesaplamaya kadar pek çok özelliklere sahip. C4 sistemleri ile uyumlu olan atış kontrol mekanizması, otomatik namlu yönlendirme özelliğine de sahip. Ateş idaresi ile birlikte kontrolü sorunsuzca, en iyi şekilde yapmaya çalışan bu sistem sayısal harita ve sayısal haberleşmeyi de bünyesinde barındırıyor.

Atış kontrol sisteminin kullanıldığı araçlar arasında kundağı motorlu obüs, çekili obüs, havan, çok namlulu roket atar ve tank yer alıyor. VOLKAN-M sisteminin her araca göre özel özellikleri bulunabiliyor. Bu da sistemi daha özel kılan bir durum.