Vesikalık fotoğraf nedir? Nasıl olmalıdır? Sipariş nasıl verilir?

Vesikalık fotoğraf nedir, boyutları ne olmalıdır, genel olarak özellikleri nelerdir ve hangi amaçla kullanılır? Bu yazımız vesikalık fotoğraf ile ilgili bilgilerde rehber niteliğinde olacaktır.

Vesika kelime anlamı olarak belge anlamına gelir. Yani belge için gerekli olan şeylere vesikalık ismi verilir. Vesikalık fotoğraf ifadesi için bir başka deyişle belgelik fotoğraf denir.

Vesikalık fotoğraf günümüzde resmi belgeler için gerekli olan, yüzün belirgin olarak ön planda olduğu, belirli ölçülerdeki fotoğraflara denir. İfade ediliş şekline göre farklılıklar gösterebilir; vesikalık fotoğraf, vesikalık resim, vesikalık ya da vesika fotoğrafı vs. Vesikalık olarak çekilen fotoğrafların ölçüleri kullanılacak belge türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle hangi amaçla kullanıldığı önemlidir. Bundan dolayı vesikalık fotoğraf siparişi verirken doğru adresten verdiğinize kesin emin olmalısınız.

Vesikalık Fotoğraf Türleri Nelerdir?

Vesikalık fotoğraf kendi içinde 3 gruba ayrılmaktadır. Vesikalık fotoğraf çeşitleri arasında biyometrik vesikalar, vize biyometrik vesikalar ve standart vesikalık fotoğraflar sayılabilir. VesikaBurada.com‘da vesikalık fotoğraf siparişi verirken dikkat etmeniz gereken vesikalık fotoğrafın ne amaçla kullanacağınızı belirtmeniz ya da doğru sayfada bulunmanız olacaktır.

  • Eski Kimlik Vesikalık Boyutları : 4.5×3.3cm
  • Standart Vesikalık Boyutları : 4.5x6cm
  • Biyometrik Fotoğraf Boyutları :
    • T.C kimlik, ehliyet, pasaport 5x6cm.
    • Avrupa Vizesi(Schengen) ölçüleri:3.5×4.5cm.
    • Amerikan Vizesi(Green Card): 5x5cm.

Schengen vizesi ve green card için çekilmiş olan biyometrik fotoğraflar T.C. kimlik, ehliyet ve pasaport başvuruları için uygun değildir. Bu amaçla çekilmiş vesikalık fotoğraflarınız varsa mevcut boyutlarla yüklediğinizde T.C standartlarına uygun olmayacağından yeni fotoğraf çekilmesi gerekir. Zira vücüdun üst kısmının yarısının görünmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanısıra son 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğrafınız olması gerekmektedir.