Kapat

Uzay Araçları İçin “Kendini Yenileyen Malzeme”

Kendini Yenileyen Malzeme Uzay Aracındaki Boşlukları Doldurabilir

Uluslararası Uzay İstasyonu, istasyon duvarlarına çarpmadan önce enkazı püskürten tamponlarla donatılmıştır ve NASA’ya göre şimdiye kadar uçan en ağır-zırhlı uzay aracıdır. Fakat tamponların başarısız olduğu durumlarda, bir duvar çatlağı astronotların, yaşam bölgelerinden havaya sürüklenmelerine yol açardı.

Timothy F. Scott önderliğindeki American Chemical Society’deki araştırmacılar, bir katı polimerin iki katmanının arasına reaktif bir sıvı ekleyip sandviç yapı oluşturarak kendini yenileyen –iyileştiren- bir malzeme geliştirdiler. Malzemeye bir mermi atıldığında, bir saniyenin altında katı bir kaplamaya dönüşmek için, reaktif sıvı, havadaki oksijenle tepkimeye giriyor.

Scott’ın takımı bu malzemenin uzay mekiklerinde ve istasyonlarında uzay enkazlarının yol açtığı yıkıcı yapısal penetrasyonları engellemede kullanılabileceğini söylüyor. Ayrıca otomobil gibi diğer teknolojik yapılara da uygulanabileceğini ekliyor.

Kaynak: http://www.materialsforengineering.co.uk/engineering-materials-news/self-healing-material-could-plug-holes-in-spacecraft/88792/

Sizin için önerdiklerimiz:

Gökhan Öztürk

Kocaeli üniversitesi metalurji ve malzeme mühendisliği bölümünü bitirdim. Kompozit yapılar ile takım çelikleri üzerine projelerim bulunmakta ve hali hazırda kişisel bloğumda bilgilerimi paylaşarak sektöre katkıda bulunmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir