Üç Boyutlu Yazıcılarda Hangi Malzemeler Kulanılıyor? (3D Printer)

3d printer

Bu yazımda ileride birçok alanda yer alacak üç boyutlu yazıcılarda (3D Printer) kullanılan malzemeleri ele aldım.

Üç Boyutlu Yazıcı (3D Printer) Nedir?

Üç boyutlu yazıcı, bilgisayarda tasarlanan üç boyutlu modelleri bir veya birden fazla malzeme kullanarak üretebilmemizi sağlıyor. Üç boyutlu tasarım programları ile tasarlanan çizimler, yazıcıya uygun bir formata çevrildikten sonra baskı aşamasına geliyor. Zamandan tasarruf sağlayan bu cihazlar hata payını da kaldırarak hayatımızda önemli bir yer almaktadır.

 Tasarımdan üretime, işlem sırası.

Üç Boyutlu Yazıcılarda Başlıca Kullanılan Malzemeler

  • ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren)
  • PLA (Polilaktik Asit)
  • TPU (Termoplastik Poliüretan)


Üç Boyutlu Yazıcı Filamentleri

ABS (Akrilonitril Bütadien Stiren)

Polibütadien dahilinde akrilonitril ve stirenden elde edilen amorf yapılı bir polimerdir. Bu polimerin en önemli özelliği darbe dayanıklılığının yüksek olmasıdır. Bu malzeme ile yazıcıda ürettiğimiz tasarım diğer malzemelere göre daha dayanıklı olmaktadır. Bu malzemenin sert ve dirençi olmasının sebebi malzemenin içinde bulunan bütadien maddesidir. ABS malzeme kolay şekillendirilebilir ve renklendirilebilir. Bu polimer ile çalışırken kötü kokular hissedilebilir. Bunun nedeni ABS malzemesinin bir petrol türevi olmasıdır. Başka bir husus olarak bu maddenin geri dönüşümü diğer maddelere göre daha kolaydır ancak geri dönüşümden sonra ilk halindeki kalite gözlemlenmez.

Yazıcıların yanı sıra telefon gövdeleri, adaptörler, klavyeler ve bazı konsolların yapılmasında rol alıyor.


Akrilonitril Bütadien Stiren

PLA (Polilaktik Asit)

Polililaktik asit yenilenebilir olan biyolojik kaynaklardan elde edilir. Bu nedenle çevreye zararları yoktur. ABS malzemesi gibi bu malzeme de sert ve dayanıklıdır. PLA malzemesi, ABS malzemesinden farklı olarak daha düşük sıcaklıklarda erimeye başlar. İşlem sırasında çıkan koku rahatsızlık vermez. PLA malzemesi ile yapılan tasarım parlak bir görünüm kazanmaktadır. Görselliğe önem verilen tasarımlar için daha kullanışlı bir malzemedir. Standart bir PLA malzemesi saydam ve parlaktır. Fakat bu malzemeler birkaç işlem ile geniş bir renk yelpazesine sahip oluyor.

Yazıcıların yanı sıra bazı poşetlerde, kıyafetlerin belirli bölümlerinde, meyve suyu ve kozmetik şişelerinin yapılmasında kullanılır.


Polililaktik asit

TPU (Termoplastik Poliüretan)

Termoplastik poliüretan malzemesi, aşınma direnci yüksek ve esnek olan bir malzemedir. Kolay işlenmesi nedeniyle yazıcılarda kullanılmasının yanı sıra farklı sektörlerde de tercih edilmektedir. TPU malzemesinin ısı iletimi oldukça düşüktür. Mukavemet açısından diğer polimerlere kıyasla üstünlüğü vardır.

TPU malzemesinin yazıcılar dışında ayakkabı tabanlığı, yollardaki sarı bantlar, beyaz eşya, mobilya, boru aksamları gibi materyallerin yapılmasında kullanılır.

Hissedilebilir Yüzey Sarı Bant

 


Araç Tamponu

Son olarak üç boyutlu yazıcının her yaşa uygunluğunu anlatan bir video ile yazımı bitirmek istiyorum.

Kaynak:

www.resinex.com.tr

www.3boyutlu-yazici.com

www.jweel.com