Türksat 5A uydusu yörüngeye ulaştı, çalışmalar sürüyor

Türksat 5A uydusu

Türksat 5A uydusu yörüngeye ulaştı. Uydu üzerinde yapılacak olan bazı testler sonrasında uydunun tam olarak aktif olması bekleniyor.

Türksat, Türkiye için geliştirilen ve Türkiye’nin yanı sıra çevre bölgelerde de hizmet sunan bir uydu. Şu anda ülkemizde hizmet sunan Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B uyduları bulunuyor. Bu uydular aktif olarak hizmet vermeye devam ederken kısa süre sonra Türksat’ın yeni uydusu da ülkemiz ve çevre ülkeler için tam olarak hizmet vermeye başlamış olacak.

Türksat 5A uydusu yörüngede yerini aldı

7 Ocak 2021 tarihinde fırlatılan ve daha yeni yörüngeye oturan Türksat 5A hakkında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından bazı açıklamalar yapıldı. Karaismailoğlu, yaptığı açıklamada uydunun bazı testlerinin yapıldığını ve test süreci tamamlandıktan sonra hizmete gireceğini söyledi. Türksat 5A uydusunun ne zaman hizmete gireceği ile ilgili tam olarak bir tarih verilmedi fakat Haziran ayından sonra ülkemizde tam olarak görevine başlaması bekleniyor.

Türksat 5A uydusu

Karaismailoğlu’nun yaptığı açıklamaya göre uydunun yalnızca Türkiye’de değil aynı zamanda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da hizmet vereceğini duyurdu. Türksat 5A uydusunun sahip olduğu elektrikli itki sistemi uydunun 30 yıllık bir görev süresinin olacağı anlamına geliyor. TV yayıncılığı, internet ve haberleşme gibi pek çok alanda kullanılabilecek olan bu uydu, sağlayacağı özellikler ve avantajlar ile birlikte oldukça işe yarayacak. İçerisinde Ku-Band olacağını da açıklayan Karaismailoğlu, uydunun kısa süre içerisinde hizmete gireceğini açıklıyor.

Türksat 5A uydusunun yanı sıra 5B uydusu hakkında da bilgi veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusunun bu yıl içerisinde fırlatılacağını ve 42 derece doğu yörüngesine oturacağını belirtti. Türksat 5A ise şu anda 31 derece yörüngesinde yer alıyor. Türksat 5B uydusunun yanı sıra fırlatılması beklenen bir diğer uydu Türksat 6A olarak açıklandı. Yerli olarak geliştirilen Türksat 6A uydusunun ise 2022 yılında fırlatılması hedefleniyor. Türksat 6A ile birlikte uydu internet hizmetinin de daha kaliteli olması bekleniyor.