Türkiye’nin İlk Yüzen Güneş Enerji Santrali

offshore_solar_panel

Yüzen güneş enerji santrallerinin önemini 18 Ağustos 2015 tarihli yazımda belirtmiştim. İzmir’in Seferihisar Belediyesi Türkiye’nin ilk yüzen güneş enerji santralini Seferihisar Barajı’na  kuracağını açıkladı. Yüzen güneş enerji santrali dubaların üstüne paneller yerleştirilerek elektrik üreticek. Projesi hazır olan sistemin devreye girmesi için Devlet Su İşleri’nden (DSİ) izin beklenmektedir. Seferihisar Belediyesi güneş enerjisini ilk olarak kapalı pazar yerinde 200 kWp kapasiteli güneş enerjisi tesisini kurarak başlamıştı.  Kullanan pazar yerine kurduğu fotovoltaik enerji sistemiyle hizmet binasının elektriğini güneşten elde etmiş ve yılda 125 bin TL kâra geçmişti.

Yenilenebilir enerjinin ülke için tek çıkar yol olduğunu ve Seferihisar Barajı’nda 1 MW gücündeki santrali kurmak için projelerinin hazır olduğunu söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Şu an tek eksiğimiz, DSİ’den beklediğimiz onay. Onayın çıkması durumunda İzmir DSİ Bölge Müdürü Sayın Hayati Çelenk’e minnettar kalacak, Türkiye’ye örnek olacak ve birçok yerde uygulanabilecek bu projeyi İzmir’de hayata geçirmiş olacağız” dedi. (1)

Biz de yenilenebilir enerjiye bu kadar çok önem veren İzmir Seferihisar Belediyesini kutluyor, diğer belediyelerin de yenilenebilir enerjiye gerekli önemi vermesini diliyoruz.

(1) http://www.yapi.com.tr/haberler/seferihisar-belediyesinden-ilk-yuzen-gunes-enerji-santrali_133951.html
http://www.enerjiatlasi.com/video/seferihisar-pazaryeri-gunes-enerjisi-tesisi.html