Türkiye’nin ilk yerli pil ve hücrelerini Aspilsan üretecek

aspilsan yerli batarya

Aspilsan Yerli Pil

Kayserili iş adamları tarafından 1981 yılında kurulan Aspilsan, savunma sanayiinin batarya sistemleri ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapıyor. Aspilsan tarafından yürütülen bu çalışmayla Türkiye’nin batarya sistemleri konusunda dışa bağımlı olmasını sonlandıracak Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

Genel Müdür Ferhat Özsoy, bu zamana kadar savunma sanayiinin pil ihtiyaçlarını karşıladıklarını dile getirirken, sivil sektörün de ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Aspilsan Ar-Ge merkezinde bu teknolojiler araştırılıp geliştirilirken, savunma sanayii ve sivil sektörün ihtiyaçlarını karşılayarak ülkemize büyük katkıda bulunacaklarını söyledi.

Aspilsan üretim

Ar-Ge Müdürü Samet Altınay ise, 22 mühendisle birlikte çalıştıkları AR-GE merkezinde 17 projeyi yürüttüklerini ifade etti. Kayseri’nin üçüncü araştırma geliştirme merkezleri olduğunu söyleyen Ar-Ge Müdürü Samet Altınay, “Batarya teknolojisinde Türkiye biraz geride kaldı. Özellikle Uzak Doğu’nun bu konuda çok baskın olduğunu biliyoruz. Bu konuda biz de Türkiye’nin altyapısını arttırmayı hedefliyor ve projeler üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:

http://teknolojiprojeleri.com/yerli-uretim/aspilsan-turkiyenin-ilk-milli-pil-ve-hucrelerini-uretecek