Türkiye’nin İlk “Holografi Teknolojileri” Temalı Kongresi Yıldız Teknik Üniversitesi’nde

ufok duyuru

DUYURU

Ülkemizde gerçekleşen tatsız olaylar nedeniyle bu kongre iptal edilmiştir.

2005 yılından beri Türkiye’nin fizik bölümlerinde okuyan öğrencilerini bir araya getiren Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi’nin 9’uncusu İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Yıldız Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.

ufok duyuru

Ulusal Fizik Öğrencileri Kongresi (UFOK), Türkiye’de fizik biliminin geleceğini tartışmak ve bilimsel araştırmalara yönelik öğrenci teşvikini artırmak amacıyla ilk kez 2005 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinin ev sahipliğiyle gerçekleştirildi. 2012 yılına kadar bu organizasyonla fizik öğrencileri Ege Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve Sakarya Üniversitesinde bir araya gelme fırsatı buldu.

İlk defa bu yıl “Holografi Teknolojileri” temasıyla çağrıya çıkan UFOK’ta, tüm dünyada üzerine ciddi çalışmalar yürütülen holografi teknolojilerine ilgiyi artırmak, bu konuda öğrencilere ışık tutmak, insan kaynağı ve bilgi birikimi oluşturmak hedefleniyor. Bu kongre aracılığıyla holografi alanındaki doğru bilginin yaygınlaşması ve doğru mecralara erişimin artırılması amaçlanıyor.

Bu sene ilk kez farklı disiplinlere kontenjan ayırılan kongreye Kimya, Bilgisayar Mühendisliği, Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Tıp, Biyomedikal, Elektrik-Elektronik, İnşaat Mühendisliği, Malzeme-Metalurji, Makine Mühendisliği ve Mekatronik bölümleri de katılabilecek.

1

Türkiye’nin ilk “Holografi” sergisinin de gerçekleştirileceği kongrede ayrıca holografi ve lazer atölyeleri düzenlenecek. Katılımcılar, bu kongre sayesinde profesyonel ağlarını geliştirme, disiplinler arası çalışmalar için partner edinme fırsatı bulacak.

Ülkemizde holografi alanında yüksek teknolojinin gelişmesine katkı sağlayacak çalışmaların ilk adımlarının atılacağı UFOK 2016, bu özelliğiyle gençlerimize ilham kaynağı olacak.

Ayrıntılı Bilgi İçin:
İnternet Sayfası: http://www.ufok9.yildiz.edu.tr/
Mail: ulusalfizik@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/ulusalfizik
Twitter: https://twitter.com/ufokkongre

 

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Holografi Araştırmaları ve Egitimi Laboratuvarı Projesi” kapsamında hazırlanan bu yayının içeriği İstanbul Kalkınma Ajansı veya Kalkınma Bakanlığı’nın görüşlerini yansıtmamakta olup, içerik ile ilgili tek sorumluluk Yıldız Teknik Üniversitesi Merkez Laboratuvar’a aittir.