Türkiye’nin En Değerli Markası THY 85. Yılını Kutluyor!

thy

Tarihlerin 20 Mayıs 1933’ü gösterdiği 2186 sayılı kanunla kurulan Türk Hava Yolları 2018 yılı itibari ile 85.yılını kutluyor. 85 yaşındaki Türk Hava Yolları Türkiye’nin en değerli markası olarak tarihe geçti! 2 Milyar 42 Milyon dolarlık değeri ile Türk Telekom ve Türkcell firmalarını gerisinde bırakan Türk Hava Yolları ülkemizin en değerli markası oldu. İkinci sırada yer alan Türk Telekom 1 milyar 907 milyon, üçüncü sıradaki Türkcell’in ise piyasa değeri 1 milyar 841 milyon olarak açıklandı.

İlk Uluslararası Uçuş

1956 yılına gelindiğinde THY anonim ortaklığına açılarak daha da büyümenin önü açılmıştır. 12 Şubat 1947 yılında Devlet Hava Yolları pilotlarımız Orhan Ayata ve Adil Gözender yönetimindeki uçağımız saat sabah 10’da Ankara’dan havalanarak ilk kez uluslararası uçuş gerçekleştirerek Atina’ya sefer düzenlemişlerdir. Türk Havacılık tarihinde ilk olan bu uçuş yaklaşık 2 saat 40 dakika sürmüştür. Atina seferinden hemen sonra THY yakın zamanda yeni uçuş noktalarına Lefkoşa (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti), Beyrut(Lübnan), Kahire(Mısır) seferleri de eklenerek uluslararası uçuş güzergahları genişlemiştir.

Büyüyen THY

turk-hava-yollari

THY 1984 senesinde 233 sayılı KHK ile 60 Milyar TL sermaye ile KİT (Kamu İktisadi Teşebbüsü) statüsüne geçti. Bu yıldan yaklaşık tam 6 sene sonrasında sermayesini 700 Milyar TL’ye çıkaran THY filosuna katılan A310 uçakları ile Uzak Doğu ve Atlantik ötesi uçuşlarına başladı. 2006 yılında halka arz ile özelleştirmeye giden Türk Hava Yollarının Teknik ünitesi de ayrı bir şirket altında yapılandırmaya gitmiştir. İki şirket yaklaşık toplam 21bin kişilik istihdama sahiptir. Ayrıca Bosna Hersek Havayollarının %49 hisse sahibi konumunda bulunmaktadır.

Avrupa’nın En İyi Dünya’nın 4. En büyük Havayolu Şirketi

Kurulduğu günden bugüne sürekli büyüyen THY Türk Ekonomisinin göz bebeği haline gelmiştir. 1956 senesinde 65 TL olan sermayesi günümüzde yaklaşık 22 Milyar TL’yi bulmaktadır. Dünyanın en prestijli marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance’ın araştırmalarına göre “Türkiye’nin En Değerli Markası” THY seçildi. 240 uluslararası 49 yurtiçi olmak üzere 289 noktaya sefer yapan Türk Hava Yolları 5 defa “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” 7 defa ise “Güney Avrupanın En İyi Havayolu Şirketi” olmaya hak kazandı.

Ayrıca 2016 Skytrax Passenger Choice Ödüllerinde Dünyanın En İyi Havayolu Şirketi seçilen Türk Hava Yolları alanında birçok ödüle layık görülmüştür. Aynı şirket tarafında Avrupada üst üste 5 yıl En İyi Havayolu şirketi seçilerek büyük bir başarıya imza atmıştır.

Türk Hava Yolları Neler Vaat Ediyor?

Sürekli büyüyen ve gelişen bir ekonomiye sahip olan ülkemizin en prestijli ve değerli markası olan THY oldukça gelecek vaat ediyor. Sadece şirket olarak değil ülkemizde yapımı devam eden ve yapılması planlanan projeler ile gücüne güç katılacaktır.