Türkiye’nin de Üretiminde Yer Aldığı İlk F-35 Teslimatı 21 Haziran’da!

f-35

Geçtiğimiz günlerde bazı ABD’li Senato üyeleri tarafından F-35 uçağı satışlarının iptali istemesinin üzerine ortaya çıkan iddialar firma tarafından yapılan açıklama ile birlikte sona erdi.

ABD öncülüğünde üretilen 5. Nesil Müşterek Taarruz Uçağı Projesine ülkemiz yaklaşık 175 milyon dolar katkıda bulunmuştu. F35 projesinin 9 ortak ülkesinden bir tanesi olan ülkemiz F-35 uçağı projesinin en önemli destekçilerinden ve birincil müşterilerinden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin Rusya ile yaptığı S-400 anlaşmaları sonrası ABD’de bir takım senato üyeleri Türkiye’ye yapılacak olan F-35 satışlarını iptal etme önerisinde bulunmuştu. Uçağın ana üretici firması olan Lockheed Martin tarafından yapılan son açıklamaya göre ilk F-35’in teslimi 21 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek.

100 Adet F-35 Uçağı Alacağız!

Ankara tarafından sert tepki alan ABD Senatosunun girişimleri sonuçsuz kaldı. Türkiye’nin alacağı ilk F-35 uçağının ilki 21 Haziran tarihinde resmi törenle teslim edilecek. Ülkemiz taarruz uçaklarını yenileme kapsamında toplam 100 adet F-35 savaş uçağı satın alacak. Bu uçakların 30 adedinin kesin siparişi verildi. İlk uçağın resmi teslim töreninin ardından uçaklar bir süre daha ABD’de kalacak. Bu yeni nesil uçakları kullanacak pilotlar Lockheed Martin tarafından eğitime tabi tutulacak. Eğitimlerin yaklaşık 1 yıl süreceği ve F-35’lerin Kasım 2019’dan itibaren Türkiye’ye getirileceği belirtildi.