Türkiye’deki Emlak Fiyatlarındaki Değişim

Son zamanlardaki doların hızlı değişimi göz önünde bulundurunca emlak piyasasında ciddi fiyat değişimleri var. Flatfy tarafından yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde konut fiyatları incelenmiş. İçinde bulunduğumuz yılın son altı ayınadaki fiyatlar baz alınarak yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar var. Ama önce Flatfy’ı tanıyalım. Toplam 37 ülkede faaliyet gösteren Flatfy’nın Türkiye’den de birçok kullanıcısı bulunuyor. Dünya geneli yaklaşık 10 milyon ziyaretçi alan Flatfy’da 40 milyona yakın güncel ilan var. Web sitenin faaliyet alanına gelince emlak arama motoru gibi düşünebilirsiniz. Peki nedir emlak arama motoru? Kısaca aradığınız kriterdeki taşınmaz malı, ülkedeki tüm popüler emlak siteleri tarayarak tüm ilanları tek bir sayfada toplayan bir servistir. Yani tüm siteleri ayrı ayrı tarayıp veri toplamak yerine, Flatfy sizin için bu verileri tek bir arama sonucuyla önünüze seriyor. Çok etkileyici değil mi?

tr.flatfy.com tarafından yapılan araştırma sonucuna dönersek çok çarpıcı sonuçlar öne çıkıyor. Toplam 10 ilimizde yapılan araştırmada ülkemizde ki en popüler şehirler dikkate alınmış diyebiliriz. Unutmadan tekrar söylemek gerekirse bu sonuçlar 2018 yılının haziran ayına ait. Bu tabloya göre Türkiye’nin en pahalı evleri İstanbul’da. En ucuz konut fiyatlarına ise Ülkemizin başkenti olan Ankara’ da rastlanıyor. Ankara’da yaklaşık 140 bin tl ye daire satın almak mümkün. Yüksek konut fiyatlarının göründüğü ikinci en pahalı şehrimiz ise İzmir. Ama yine de 250 bin tl nin altına ev satın almak mümkün.

Bir diğer araştırmada ise son altı ay içerisinde yatırımcısına en çok kazandıran ve kaybettiren iller incelenmiş. Oda sayısındaki değişimlere göre kazandırma ve kaybettirme oranı değişen illerimizden en çok dikkat çekeni dört odalı evlerdeki yüzde 68 kayıp ile Başkent Ankara. Diğer illerimizin emlak yatırımında getiri itibariyle gerisinde kalan başkentimizde umuyoruz emlak piyasası en kısa sürede toparlanır. Araştırmada İstanbul yine ön plana çıkıyor. Tek odalı ve İki odalı evlerde sırasıyla yüzde 10 ve yüzde 12 kazandıran gözde ilimiz yine yatırımcısını yanıltmıyor. Yine de bunu İstanbul’da ki 3 odalı ve 4 odalı evler için söyleyemiyoruz. Çünkü araştırmaya göre sırasıyla yüzde 12 ve yüzde 18 konut fiyatlarında düşüş var. Araştırmaya göre konuta yatırım yaparken oda sayısını göz önünde bulundurmak büyük önem taşıyor.