Türkiye, dünyanın plastik yuvasına dönüşüyor

Çevre Örgütü Greenpeace, en çok plastik atık ihraç ve ithal eden ülkelerle ilgili bir rapor yayımladı. Çin’in 2018’de yurt dışından plastik atık alımını durdurma kararı vermesinin ardından, bu atıklar Türkiye ve Endonezya’da birikmeye başladı.

Çin’in uygulamaya koyulduğu yasak henüz başlamadan bu atıkların akışı Tayland, Malezya ve Vietnam’a yönelmişti. Fakat bu ülkeler de plastik atık ithalatına kısıtlamalar getirdi ve bundan dolayı bu atıklar Hindistan, Endonezya ve Türkiye’ye kaydı.

En fazla plastik atık ihraç eden ülkelerin başında ABD, İngiltere, Almanya ve Japonya yer alıyor.

Greenpeace Doğu Asya, ‘2016-2018 dünya plastik atık ticareti verileri ve Çin’in yurtdışından atık ithalini yasaklamasının etkileri’ raporunu geçtiğimiz günlerde yayımladı. Rapor, 2016 ve 2018 yılları arasında en fazla gerçekleşen plastik atık ithal ve ihraç eden 21 ülkenin verilerini içeriyor.

Raporda belirtilen verilere göre plastik atık ihracatı, 2016’da 12,5 milyon ton iken 2018 yılında 5,8 milyon tona düştü. Bu da %50 oranında bir azalma olduğunu anlamına geliyor. Fakat plastik üretiminin artacağı öngörüldüğünden dolayı plastik atık ihracatında gerçekleşen bu düşüş, atıkların ülkelerde depolanmaya ya da yanlış metotlarla bertaraf edilmeye başlanacağı anlamına geliyor.

Raporun Türkiye bölümünde belirtilen verilere göre 2016’nın başında ülkemizde gerçekleşen plastik atık ithalatı 4 bin tondan, 2018 yılının başında aylık 33 bin tona yükseldi. 2018 yılı ortalarında ise aylık 20 bin tona geriledi ve bu noktada sabit kaldı.

Türkiye’ye en çok plastik atık ihracı gerçekleştiren ülkelerin başında İngiltere, Almanya, Belçika, ABD, Fransa ve İtalya geliyor.

Türkiye, kendi plastik atığını henüz yeterli ölcüde geri dönüştürememektedir. Plastik hammadde ihtiyacımızı karşılamak için yurt dışından plastik atık getirtiyoruz. Uzmanlara göre ithal edilmesi yerine kendi atığımızı geri dönüştürebiliriz.