Türk bilim insanları yerli batarya üretecek!

Sakarya Üniversitesi araştırmacıları, elektrikli otomobil ve insansız hava aracı gibi elektrik enerjisine ihtiyaç duyan tüm araçlar için yerli ve milli imkanlarla batarya üretimi yapacak.

Enerji teknolojileri alanında kullanılan aksamın yerli üretiminin gerçekleştirilmesi ve yerli endüstrinin gelişmesini hedef alan proje ile enerji endüstrisinde batarya alanındaki dışa bağımlılığın en aza indirilmesi amaçlanıyor.

Proje, Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü ile Sakarya Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezinde görev yapan Dr. Mahmud Tokur’un liderliğinde yürütülecek. Çaşışma, Avrupa Birliğinin bu alanda ayırdığı 22,5 milyon euro bütçe içinden 980 bin euro ile destek almaya hak kazandı.

Sırasıyla; Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya, Prof. Dr. Hatem Akbulut ve Dr. Mahmud Tokur.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği (AB) Horizon 2020 programı kapsamında SAÜ koordinatörlüğünde sunulan “Yerleşik Uygulamalar için Yüksek Enerji Yoğunluğuna Sahip Lityum Sülfür Bataryalar” başlıklı proje, AB tarafından desteklenmeye değer bulundu.

Proje konsorsiyumunda Norveç’ten “Graphene Batteries” ve Finlandiya’dan “Pulsedeon” şirketlerine yer verilirken, Dr. Mahmud Tokur da destek alan en genç koordinatör olarak yer aldı.

Projede Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Hatem Akbulut ve Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya araştırmacı, Abdulkadir Kızılaslan ise yardımcı araştırmacı olarak görev alıyor.

Yerli otomobilde bu batarya kullanılabilecek

Proje, “ERA-Net Smart Energy Systems” programı kapsamında 18 ülkeden 300’den fazla kuruluşun başvuruda bulunduğu çağrıdan olumlu cevap alarak destek almaya hak kazandı.

Proje kapsamında İHA’ların enerji depolama sistemlerinde uygulama potansiyeli olabilecek, büyük bir stratejik öneme sahip yüksek enerji yoğunluklı lityum-sülfür bataryaların üretimi yapılacak.

SAÜ, dünyadaki sayılı batarya altyapısına sahip

Dr. Mahmud Tokur, proje ile üretimi yapılacak olan bataryaların elektrikli araçlar, elektrikli feribotlar ve sabit depolama sistemleri dahil olmak üzere geniş yelpazeli bir kullanım alanının olduğunu belirtiyor. Ayrıca yerli otomobil olan TOGG’a temel oluşturabilecek milli araç batarya sistemlerinin yerli olarak geliştirilmesi ile beraber üretiminin yapılması için de önemli bir birikim oluşturulacağını ifade etti.

Proje koordinatörü Dr. Mahmud Tokur.

Proje ile piyasada bulunan lityum-iyon bataryaların enerji yoğunluğundan 1,5 kat daha fazla enerji yoğunluğu elde edilmesi beklendiğine işaret eden Tokur, “Lityum-iyon bataryaların bazı güvenlik risklerini ortadan kaldıracağız. Aynı zamanda lityum-iyon bataryaların çok düşük ve çok yüksek sıcaklıklarda oluşan dezavantajlarını da ortadan kaldırmayı planlıyoruz.” dedi.

Tokur, Sakarya Üniversitesi’nin Türkiye’de batarya alanında en gelişmiş altyapıya sahip olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

“Bu noktada dünyada da sayılı üniversitelerden birisiyiz. Türkiye’nin en önde gelen ileri kabiliyetlerle donatılmış SAÜ Enerji Depolama Laboratuvar altyapısıyla SAÜ bilim insanları olarak ülkemiz kaynaklarının daha verimli bir şekilde kullanılmasına katkı sağlamayı, aynı zamanda da enerji konusunda dışa bağımlılığımızı azaltmayı amaçlıyoruz. Teknolojiyi takip eden değil, üreten ve takip edilen bir konumda olma yolunda da projemiz ülkemize büyük avantaj sağlayacak.”

Bu yazı ilginizi çekebilir: Bataryalarda Patlamayı ve Yanmayı Önlemek İçin Dolusavak Yöntemi