TSK’nın Zırhlı Araçları Dayanıklılığı Arttıran Kafes Zırh Sistemiyle Korunacak

tsknin-zirhli-araclari-dayanikliligi-arttiran-kafes---zirh-sistemiyle-korunacak

Kafes zırh

Ülkemizi başarıyla temsil eden kurumlardan olan ROKETSAN, zırhlı kara araçlarının roketatar saldırılarından en az hasar ile çıkmasını sağlayacak kafes zırh sisteminin üretimine başladı. Ucuz ve güvenli olan yeni sistem ile zırhlı araçların güvenliği artıyor.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından 20 Ocak 2016 tarihinde başlatılan ve teklife açılan “Zırhlı Araçlar İçin Esnek Katmanlı Kafes Zırh Sistemi Projesi” kapsamında çalışmalara başlayan ROKETSAN, kafes zırh adı verilen yeni sistemini 3 farklı tankımıza monte etti. BMC Kirpi, Otokar Kobra ve M60A3 kod adlı araçlara uygulanan kafes zırh, düşmanlar tarafından atılan roketatarlara karşı öncü zırh olarak görev yapıyor ve aracın asıl zırhının daha az zarar görmesini sağlıyor. Böylece hem araç, hemde içerideki personel güvende oluyor.

Kafes zırhlı araç

Modernlikten uzak ve oldukça geleneksel bir görünümü bulunan kafes zırh sisteminde aracın dört bir yanı kafes telleriyle sarılıyor. Ucuz maliyetli ve yüksek peformanslı olan bu sistem dünyanın pek çok ülkesinde de kullanılıyor. Terörle mücadele kapsamında düzenlenen operasyonlarda kullanılan araçların büyük bir çoğunluğuna bu zırh sistemi uygulanacak. RS RPG-10 adı verilen ürünün 5 Eylül 2016 tarihinde imzalanan anlaşma ile ROKETSAN tarafından seri üretimi yapılmaya başlandı. Öte yandan kafes zırh sistemi ilk kez İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Sovyet tanklarını Alman tanklarına karşı korunmak amacıyla karyola yaylarının kullanılmasıyla ortaya çıktı.

Kaynak: 

http://www.tamindir.com/tsknin-zirhli-araclari-dayanikliligi-arttiran-kafes-zirh-sistemiyle-korunacak_h-18574/