TSK’nın Yeni Gözdesi: VURAN

Türk Savunma Sanayisinde zırhlı araç üreticilerinden olan BMC geliştirdiği yeni zırhlısı Vuran, ASELSAN’ın Sarp Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi silah sistemleriyle donatılarak görev yapacak.

Teknik Özellikleri

Vuran, 9 kişilik personel kapasitesinden oluşup hareket kabiliyeti ve yüksek koruması ile de ön plana çıkıyor. Yeni yapılandırmalı ile Çok Amaçlı Zırhlı Araç̧ Vuran 4×4, *monokok gövde tipli zırhlı kabin ve camları, V-şeklindeki alt kısmı, şok emici koltukları, silah istasyonu ve acil çıkış̧ kapağıyla mayın ve balistik tehditlere karşı koruma sağlıyor. Vuran, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, ön ve arka kamera, uzaktan kumandalı otomatik silah istasyonu seçeneği özellikleriyle de oldukça başarılı bir yapım olduğunu göstermektedir. Araçlara entegre edilecek Sarp Silah Sistemi’ne 7,62 milimetre makineli tüfek, 12,7 milimetre uçaksavar veya 40 milimetre bomba atar takılabiliyor.

*Monokok Gövde= Hiçbir takviye elemanı ile takviye edilmeden, farklı yüklere dayanacak şekilde tasarlanan kabuk veya kaplama yapıya, Monokok  Gövde denir.