Elon Musk, Elektrikli TIR Tesla Semi’yi Tanıttı

tesla-semi-cab-interior

Üretimini yaptığı elektrikli otomobillerle otomobil sektöründe adeta çığır açan Tesla Motors insanları şaşırtmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ülkemize ziyarete gelen şirketin CEO’su Elon Musk, elektrikli TIR’ı Tesla Semi tanıttı. Yeni ürettiği araçlarını “kurşun gibi tasarlandı” şeklinde tanımlayan Musk, elektrikli TIR’ı, diğer TIR’larla kıyasladı ve avantajlarını anlattı.

Tesla Semi, bataryası tam doluyken 800 km menzile sahip

Bilindiği gibi Tesla Motors, teknolojiyi en verimli kullanan otomotiv şirketlerinden biri ve haliyle ilk TIR’ları Tesla Semi de teknoloji üst düzey olan bir TIR. Tesla Semi, bataryası tam doluyken 800 kilometre yol gidebiliyor. Üstelik Musk bu verinin en olumsuz şartlar baz alınarak belirlendiğini ifade ediyor. Yani TIR’da hafif yük olduğunda ya da yük olmadığı zaman menzili uzayabilecek.

Tesla Motors tarafından üretilen araçlar elektrikli motora sahip olması nedeniyle genellikle süratli oluyor. Hatta Elon Musk, Model 3’ün tanıtımını yaparken “biz yavaş araba üretmiyoruz” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. Haliyle Tesla Semi de yüksek hızlı bir TIR. Araçta hiç yük yokken 0’da 100 km hıza 5 saniyede ulaşıyor. Dizel TIR’ların bu hıza ulaşması 20 saniye sürüyor ve yük ağırlığı arttıkça haliyle bu süre de artıyor.

%5 eğimli yollarda 105 km hızla gidebiliyor

Tesla Semi, %5 eğim olan yolda saatte 105 kilometre hızla gidebiliyor. Dizel TIR’lar aynı eğimli yolda maksimum 70 kilometre hıza ulaşabiliyor.

Elon Musk, Tesla Semi’nin aerodinamik olarak değeri 2 milyon dolar olan Bugatti Chiron’dan bile daha iyi tasarıma sahip olduğunu belirtti. Musk, Tesla Semi’yi “mermi” olarak ifade etti ve sürtünme oranının 0,36 olduğunu açıkladı. Bugatti Chiron’un sürtünme oranı ise 0,38. Dizel TIR’larda ise bu oran 0,65 ila 0,70 aralığında değişiyor.

Tesla Semi otonom pilota sahip

Tesla Semi, hem yaya güvenliğini, hem trafik, hem de sürücü güvenliğini destekleyen bir TIR. Tesla Motors tarafından üretilen diğer otomobillerde olduğu gibi Tesla Semi’de de otomatik pilot bulunuyor. Yani sürücü uyuyakalmış olsa ya da sağlıksal gibi herhangi bir problem yaşasa dahi araç otonom olarak hareket edebiliyor ve trafiği tehlikeye atmıyor. Ayrıca araçta otomatik fren desteği de yer alıyor ve bu da yayalar için büyük önem taşıyor. Tesla Semi, şoförüne tehlikeli durumlarda kaza tehlikesi olduğu bildiriminde de bulunuyor.

Tesla Semi’nin kokpiti tek kişi olarak dizayn edilmiş ve aracın sürücüsü, aracın tam ortasına konumlanıyor. Bu şekilde tüm yola hakim oluyor ve olası bir kaza anında sıkışma riski de azalıyor.

Bilindiği gibi Tesla Motors, üretimini yaptığı araçların bataryasını aracın tabanına yayıyor. Bu şekilde ağırlık merkezi aracın altında oluyor ve devrilme riski en aza iniyor. Model X’in çarpışma testinde bunun faydasını bariz bir şekilde görmüştük. (İzlemeyenler videoyu aşağıdan izleyebilirler.) Tesla Semi’de de aynı şekilde bataryalar TIR’ın altına konumlandırıldı ve araç devrilmeye karşı korumalı olarak üretildi. Ayrıca TIR’da kör nokta uyarı sistemi ve filo yönetim ağı gibi teknolojik özellikler de bulunuyor.

Fiyatı henüz açıklanmayan Tesla Semi’nin seri üretimine 2019 yılında başlanacak.